Odtrhnú sa Toryovci od Európskej ľudovej strany?

Šéf britských konzervatívcov David Cameron koncom minulého roka vyhlásil, že jeho strana opustí najväčšiu parlamentnú skupinu v rámci Európskeho parlamentu, ktorou je Európska ľudová strana – Európski demokrati (EĽS-ED).

 

Krátka správa

Cameron sa zároveň netají ambíciou založiť vlastnú frakciu, zloženú ľudí, ktorí majú rovnaké názory na integráciu, Európsku ústavu a celkový charakter Únie. V Parlamente chce presadzovať viac euroskeptický pohľad a uzatvárať spojenectvá založené na euroskepticizme. Krátko po zverejnení jeho plánov prišlo zo strany európskych lídrov „varovanie”. Nielen, že sa Toryovci dostanú na okraj európskej politiky, ale ostanú v izolácii.

Tieňový minister zahraničia William Hague dokonca začiatkom februára vycestoval do Bruselu v snahe nájsť potenciálnych partnerov, ktorí sú oddaní myšlienkam voľného trhu a obrane suverenity národného štátu. Cameron verí, že EÚ by si po rozšírení na 27 členských štátov mala zachovať svoju diverzitu a spoločne pracovať na Európe pravých národných štátov.

Na vytvorenie novej parlamentnej skupiny je potrebných minimálne 19 členov, avšak musia pochádzať z piatich rozličných krajín. Britskí konzervatívci sú v Parlamente zastúpení počtom 27 poslancov. Britský Daily Telegraph zverejnil vyjadrenie jedného člena EĽS-ED: „David Cameron má tri možnosti. Buď zostane v EĽS, sformuje skupinu s extrémistami, alebo budú jeho poslanci sedieť v Parlamente sami vedľa Jean Marie Le Pena a jeho priateľov”.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA