Parlament asi zostane „cestujúcim cirkusom“

Štrasburg pravdepodobne zostane druhým sídlom Európskeho parlamentu. Na nadchádajúcom summite sa chcú lídri EÚ vyhnúť téme, aby nepodráždili francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca.

 

Krátka správa

Štrasburg ako druhé sídlo Európskeho parlamentu je finančne a organizačne nákladná záležitosť. Rakúsky kancelár a predseda Európskej rady Wolfgang Schüssel varoval európskych lídrov, aby nevyťahovali na svetlo problém dvojitého sídla Parlamentu.

Mnohí poslanci tlačia na predsedu Parlamentu Josepha Borrella, aby „cestujúci cirkus”, ako pravidelné sťahovanie z Bruselu do Štrasburgu nazývajú, zastavil. Tlak na presun celej agendy do Bruselu sa zyšuje aj zo strany verejnosti. Pod petíciu za jedno sídlo Parlamentu sa podpísalo už viac ako 170 tisíc občanov.

Aj napriak varovaniu rakúskeho kancelára sa očakáva, že diskusia o sídle Parlamentu, ktorú naštartoval jeho predseda Joseph Borrel, sa ešte bude konať. Rakúske predsedníctvo sa obáva, že sa stane podobný incident ako na poslednom summite. Vtedy sa francúzsky priemyselník obrátil na zúčastnených v anglickom jazyku, čo rozčúlilo francúzskeho prezidenta Chiraca. Francúzsko je rozhodne proti zrušeniu Štrasburgu ako jedného zo sídel Parlamentu, ktoré považuje za symbol francúzsko-nemeckého zmierenia a záležitosť národnej prestíže.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA