Parlament bude hlasovať o „thatcherovských“ symboloch EÚ

Socialistický europoslanec Corbett vyzýva britských euroskeptikov v EP, aby zahlasovali za symboly EÚ, pretože ich v roku 1985 odobrila Európska rada vrátane ich "obľúbenkyne" Margaret Thatcher.

Európski poslanci budú zajtra hlasovať o formálnom používaní symbolov EÚ: vlajky s 12 zlatými hviezdami v kruhu na modrom pozadí, hymny – Beethovenovej Deviate symfónie (Óda na radosť) a hesla „Zjednotení v rozmanitosti“.

Na to, aby mohli byť symboly častejšie používané by sa mal zmeniť rokovací poriadok Európskeho parlamentu. Za jeho zmenu musí ale zahlasovať absolútna väčšina europoslancov – minimálne 393. Parlament potom bude tieto symboly používať pri oficiálnych príležitostiach. Vyplýva to z návrhu, ktorý v septembri predložil výbor pre ústavné záležitosti EÚ. Spravodajcom je španielsky poslanec Carnero Gonzáles (PES).

Britský europoslanec zo Skupiny európskych socialistov a člen výboru pre ústavné veci, Richard Corbett, pripomína, že tieto symboly prijala pred 23 rokmi Európska rada, vrátane vtedajšej britskej premiérky Margaret Thatcher.

„Zajtrajšie hlasovanie v Európskom parlamente o hymne a vlajke EÚ podporí rozhodnutie, ktoré v roku 1985 urobila aj Margaret Thatcher. Napriek tomuto thatcherovskému pôvodu, v duchu nadstraníckeho kompromisu ich podporíme”, uvádza vo svojom vyhlásení Richard Corbett. Ako dodáva, toryovci (britskí konzervatívci) sú už dnes tak euroskeptickí, že “pravdepodobne odmietnu túto dlhotrvajúcu prax, ktorú iniciovala ich hrdinka.”

Zmienka o symboloch Európskej únie bola súčasťou odmietnutej Ústavnej zmluvy EÚ. Z menej ambicióznej Lisabonskej zmluvy však už boli vypustené. Európsky parlament už dávnejšie deklaroval, že ich napriek tomu mieni používať.  

Niekedy sa modrá vlajka s kruhom 12 žltých hviezd objavuje aj na nečakaných miestach. Mnohí si iste pamätajú na zábery rozhorčeného gruzínskeho prezidenta Michaila Saakašviliho oznamujúceho národu, že krajina bola napadnutá ruskými vojskami, na pozadí novej gruzínskej a európskej vlajky.

Málokto už dnes vie, že najznámejšie symboly EÚ, t.j. hymna a vlajka boli pôvodne prijaté na pôde Rady Európy, pan-eruópskej medzinárodnej organizácie. Vlajka uzrela svetlo sveta ešte v roku 1955 a Beetovenova Deviata symfónia v aranžmá dirigenta Herberta von Karajana v roku 1972. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA