Poľsko sa vyhráža vetovaním Rímskej deklarácie

Poľsko nemusí podporiť záverečnú deklaráciu Rímskeho summitu, ktorý má načrtnúť smerovanie Únie po brexite. Premiérka Szydło žiada zahrnutie štyroch bodov.

V návrhu deklarácie sa píše, že lídri EÚ budú spoločne pracovať na Únii, ktorá podporuje hospodársky a sociálny pokrok, ako aj kohéziu a konvergenciu, berúc do úvahy rôzne sociálne modely a kľúčovú úlohu sociálnych partnerov.

Scenár „Bratislava plus“ = najbližšia budúcnosť Únie

„Ak v deklarácii nebudú oblasti, ktoré sú prioritami pre Poľsko, nebudeme deklaráciu akceptovať“, povedala premiérka Beata Szydło pre televíziu TVN.

„Jednota Európskej únie, obrana úzkej spolupráce NATO, posilnenie úlohy národných vlád, a pravidlá spoločného trhu, ktoré nesmú rozdeľovať, ale spájať – so sú štyri naše priority, ktoré musia byť zahrnuté do deklarácie.“

Už začiatkom týždňa vyhlásil líder strany Právo a spravodlivosť, a šedá eminencia poľskej vlády, Jaroslaw Kaczynski, že Varšava bude na summite tvrdo bojovať, a nebude súhlasiť s akoukoľvek formou viacrýchlostnej Európy.

Konflikt medzi súčasnou poľskou vládou a Bruselom oživila voľba predsedu Európskej rady. Varšava bola zásadne proti znovuzvoleniu Donalda Tuska, nakoniec však bola prehlasovaná väčšinou 27:1.

Po hlasovaní poľskí predstavitelia varovali, že voči EÚ začnú s novou „negatívnou“ politikou.

Poľsko sa hnevá, ohlasuje negatívnu politiku voči EÚ

 

REKLAMA

REKLAMA