Poslanci žiadajú riešenie “írskeho problému”

Členovia výboru pre ústavné veci včera tlačili na írskeho ministra zahraničných vecí, aby naznančil návrh konkrétneho riešenia „írskeho problému“ s Lisabonskou zmluvou.

Írsky šéf diplomacie Micheál Martin odolal tlaku europoslancov z výboru pre ústavné veci, ktorým vyvstelil, že by bolo “kontraproduktíve” urobiť niektoré kroky príliš skoro, kedže neúspešné referendum sa konalo len pred štyrmi mesiacmi.

Namiesto toho, írska vláda obhajuje prístup „krok za krokom“, na základe  konsenzu s ostatnými členmi Únie.

Správy v írskych médiách naznačujú, že druhé referendum pred budúcoročnými voľbami do EP je vysoko nepravdepodobné. To predstavuje veľmi zvláštnu politickú situáciu, kedy by sa voľby konali podľa zmluvy z Nice a teda by mohlo byť zvolených len 736 poslancov namiesto 751, o ktorých hovorí Lisabonská zmluva.

Poslanci podporujúci Lisabonskú zmluvu nie sú z možnosti, že by sa ďalšie voľby mali konať podľa zmluvy z Nice nadšení a veľa z nich volá po tom, aby bola zmluva ratifikovaná ešte pred júnom 2009.  Ako povedal nemecký poslanec a predseda výboru pre ústavné záležitosti Jo Leinen: “Veľmi radi by sme videli Lisabonskú zmluvu ratifikovanú všetkými 27 štátmi pred ďalšími voľbami do Európskeho parlamentu”. Poznamenal tiež, že 24 členských štátov už zmluvu ratifikovalo, zatiaľ čo ďalšie dva  – Švédsko a Česká republika  – budú pravdepodobne skoro nasledovať.

Aj napriek výzvam liberálneho britského europoslanca Andrewa Duffa, Martin odmietol špekulovať kedy, alebo či vôbec, sa bude druhé referendum konať.

Potvrdil ale, že írska vláda by chcela vyriešiť nejasnú situáciu Nice/Lisabon na budúcotýždňovom summite EÚ. To znamená, že sa nie len vyjasní právny základ pre budúcoročné voľby, ale mohlo byt to tiež vniesť viac svetla do otázky počtu členov, ktorých by mala mať Európska komisia. Počet komisárov sa podľa dnes platnej zmluvy z Nice musí znížiť už budúc rok, podľa Lisabonu bude počet komisárov znížený na 15 až od roku 2014.

Odborník na európske právo a na inštitúcie EÚ Azelio Fulmini v rozhovore pre EurActiv.sk hovorí, že existuje právna možnosť “predĺžiť mandát Komisie až do obdobia, kedy Lisabonská zmluva vstúpi do platnosti. Nová Komisia by mohla byť potom vymenovaná podľa pravidiel Lisabonu”. Ako ďalšiu možnosť spomína, že by sa jednomyseľným rozhodnutím Rady ministrov, Európskej rady a Európskeho parlamentu mohlo nájsť riešenie – 26 členná Komisia s 27. členom z 27. štátu, ktorý bude Vysokým predstaviteľom v Rade a bude sa zúčastňovať na stretnutiach Komisie bez hlasovacieho práva. “Toto by mohlo byť riešenie čakajúc na to, kým bude Lisabonská zmluva schválená.” (Zmluva z Nice totiž nehovorí o tom, na aký počet sa má počet komisárov znížiť). Rozhovor, ktorý vznikol pripríležitosti prednášky Dr. Fulminiho v rámci projektu Excelentnej univerzity nájdete tu.  

Niekoľko nedočkavých poslancov vo výbore zopakovalo, že Lisabonská zmluva je nevyhnutná na to, aby sa EÚ mohla vysporiadať s rastúcim počtom globálnych problémov, akoje napríkald súčasná finančná kríza. Niektorí dali vyčkávací postoj Írska do paralely s “čakaním na Godota” zo slávnej hry Samuela Becketta. Rumunský europoslanec zo skupiny socialistov Adrian Severin dodal, že “nemôžeme čakať na Godota, pretože Godot nikdy nepríde”.

Minister Martin trvá na tom, že konečný návrh ako riešiť írske “nie” bude predložený až na decembrovom summite lídrov EÚ.

Pozície

Írsky minister zahraničia Micheál Martin vyhlásil, že “plne chápe nepokoj a nedočkavosť v Únii pokiaľ ide o pokrok v otázke Lisabonskej zmluvy” ako aj to že “Írsko si je plne vedomé očakávaní svojich partnerov”.

Poslanci Ínigo Méndez de Vigo (EPP)Richard Corbett (PES) povedali, že EÚ musí spolupracovať s írskou vládou, aby sa našlo riešenie. “Toto nie je írsky problém, je to európsky problém”, podvedal Mendez de Vigo.

Jean Lucas Dehaene (EPP), Enrique Baron Crespo (PES), Andrew Duff (ALDE)Johannes Voggenhuber (Zelení/EFA) sa Martina spýtali na údajné financovanie kampane proti Lisabonskej zmluve z amerckých peňazí. Andrew Duff chcel vedieť, či má írska vláda v úmysle “očistiť írske zákony o financovaní referendových kampaní s cieľom vyhnúť sa opakovaniu tejto situácie v prípade druhého referenda”.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA