Praha poňala svoje predsedníctvo kontroverzne

Za pomoci kontroverzných umeleckých diel chce české predsedníctvo vzbudiť záujem o EÚ a zbúrať stereotypy i bariéry; v duchu motta „Európa bez bariér“ a v tomto prípade aj bez cenzúry.

České predsedníctvo požiadalo 27 umelcov z členských štátov, aby priniesli svoj pohľad na ich krajinu v EÚ. Z niektorých exponátov výstavy Entropa, ktorá bude dnes (12.1.) odhalená v Bruseli, možno zabehnú úradníkom EÚ ich ranné croissanty, konštatuje International Herald Tribune.

Najkontroverznejšie kúsky výstavy sú okrem Bulharska zobrazeného ako turecký záchod, napríklad Holandsko zatopené morskou vodou tak, že trčia len minarety. V prípade Talianska je futbalové nadšenie zobrazené podľa slov autora ako „zbytočná zábava“, ktorá sa javí ako „autoerotický systém senzačného predstavenia, ktorého vyvrcholenie je v nedohľadne“. Vyobrazenie Poľska predstavuje katolíckych duchovných v pozícii fotky amerických vojakov vztyčujúcich vlajku na Iwo Jima. Vlajka je dúhová “kde koexistujú všetky farby spektra”.

Dánsko je z lega, Fínsko z dreva, Francúzsko v štrajku, Nemecko ako body prepojené diaľnicami. Maďarsko má atómium z melónov a čabajských salám a Írsko tvoria gajdy. Dielo dotvára aj litovská alúzia na bruselského cikajúceho chlapca v podobe zástupu cikajúcich totalitných pamätníkov. Švédsko je zabalené v krabici pripomínajúcej obal IKEA, Španielsko zaliate do betónu a Slovinsko s nápisom vytesaným do kameňa: „Prvý turista navštívil túto krajinu v roku 1213.“ Podľa slovinského autora ide o vyjadrenie vnímania krajiny cez oči zahraničných návštevníkov.  

Podľa predsedníctva, projekty jednotlivých umelcov “spája hravá analýza národných stereotypov, ale aj schopnosť originálne charakterizovať vlastnú kultúrnu identitu”. Zámerom predsedníctva je vzbudiť záujem o EÚ, aj za využitia kontroverznejších prostriedkov. Francúzi pred polrokom zvolili na začiatku svojho predsedníctva v Rade nekonfliktný maxibalón v národných farbách.

Umelcom, ktorých predsedníctvo oslovilo, neboli dané žiadne mantinely. “Ak Európa nebude dostatočne silná, aby sa na to pozrela, bude to tragédia. Je to Európa očami 27 umelcov, nie Európa očami českého predsedníctva”, komentoval výstavu pre IHT Alexandr Vondra, podpredseda vlády ČR pre európske záležitosti.

Produkciu výstavy mal na starosti český umelec David Černý, ktorého dielom sú aj lezúce bábätká na žižkovskej televíznej veži v Prahe. Logo projektu Entropa vyzerá ako kúsky skladačky (krajiny EÚ), ktoré sa vylamujú z plastikových pojítok pred tým, než sa poskladajú dokopy. Česká republika je zobrazená ako kus skladačky s digitálnym displejom, na ktorom by podľa Černého mali bežať „úžasne trefné glosy“ Václava Klausa „o celom svete a predovšetkým o EÚ, svištiace v trojriadkovom alfanumerickom LED displeji“. „Zvolili sme si ho, tak ho so slasťou v duši ukazujme svetu“.


Brožúru s vyobrazenými exponátmi nájdete na stránke Českého predsedníctva EÚ www.eu2009.cz

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA