Praha sa pripravuje na druhé írske “nie”

ČR chce dosiahnuť dodhodu o podobe zmenšenej Komsie pre prípad, že írski voliči odmietnu Lisabonskú zmluvu aj po druhýkrát. Napísal to denník Irish Times.

Predsedníctvo potrebuje plán pre prípad, že Íri zmluvu opäť zavrhnú. S odvolaním sa podpredsedu českej vlády pre európske záležitosti Alexandra Vondru to napíal írsky denník Irish Times.

Podľa Lisabonskej zmluvy (ktorá po roku 2014 rátala s redukciou počtu komisárov), sa môžu členské štáty jednohlasne dohodnúť, že ponechajú princíp „jedna krajina – jeden komisár“. Na decembrovom summite to európski lídri prisľúbili Írsku ako predpoklad pre opakovanie referenda. Ukázalo sa, že jedným z dôvodov, prečo značná časť voličov hlasovala proti zmluve bola obava o stratu svojho národného zástupcu v Európskej komisii.

Ako píše Irish Times, Írsko by dalo prednosť tomu, aby sa s akoukoľvek diskusiou, i neformálnou, o možnej rekonfigurácii Komisie počkali až do druhého referenda. To sa očakáva na jeseň 2009.

Pri reforme Komisie prichádzajú do úvahy viaceré varianty. Jednou z nich je 26 členov Komisie plus Vysoký predstaviteľ pre zahraničnú politiku, ktorý by ale nemal kreslo v Komisii.

Existuje aj návrh, podľa ktorého by sa z jedného člena komisie stal generálny tajomník komisie. Túto pozíciu dnes zastáva Írka Catharine Day. 

Ak by z plánu B malo vyplývať, že o komisára príde práve Írsko, mohlo by to voličom jasne naznačiť alternatívu, ak zmluvy nebude ratifikovaná. Diplomaticky je to však ťažko priechodné, pretože by to mnohí považovali za nemiestny nátlak na Írov.

Ako povedal český minister zahraničia Karel Schwarzenberg,  „Írsko nakoniec ratifikuje Lisabonskú zmluvu ratifikuje.“ „Som si istý.“ Česi budú s Dublinom viesť rokovania o konkrétnej podobe garancií, ktoré írska vláda žiadala pred druhým referendom o zmluve.

Praha sa ale rada pripravuje na všetky možnosti. Ešte pred írskym referendom Praha avizovala, že má aj plán B pracovného programu predsedníctva pre prípad, že Lisabonská zmluva nebude ratifikovaná.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA