Predsednícke trio naberá na význame

Brusel sa snaží rozptýliť obavy v súvislosti s Českým predsedníctvom zdôrazňovaním významu pracovného programu „tria“.

Pozadie

V roku 2006 sa EÚ dohodla, že presedlá na 18-mesačný pracovný program v Rade. Prvým takým bol spoločný program Nemecka, Portugalska a Slovinska.

„Trio EÚ“ ako sa v angličtine označuje skupina krajín so spoločným programom predsedníctiev, nemožno zamieňať s pojmom „Troika EÚ“, ktorá reprezentuje Úniu vo vonkajších vzťahoch. Tvorí ju minister zahraničia predsedajúcej krajiny, šéf SZBP a eurokomisár pre vonkajšie vzťahy.

Otázky

Súčasné predsednícke trio je zložené z z Francúzska, Českej republiky a Švédska. Spoločný program bol odprezentovaný v júni 2008.

Ďalšie trio odštartuje v januári a bude sa skladať zo Španielska, Belgicka a Maďarska. Jednotlivé krajiny stále môžu zahrnúť svoje špecifické priority, Rada sa však chce vyhnúť situácii kedy by napríklad severská krajina tlačila na otázky špecifické pre daný región a následne juhoeurópska krajina prišla s úplne inou agendou. Program tria má vytvoriť dlhodobejšiu víziu práce.

Nadchádzajúce České predsedníctvo bolo poznančené obavami, či krajina bude schopná zvádnuť náročnú úlohu s vládou oslabenou volebnou porážkou a euroskeptickým prezidentom, ktorý verejne vystupuje proti väčšine “mainstreamových” politík EÚ.

Praha svoj predsednícky program ešte neodhalila. Na stránke českej vlády bol síce publikovaný 32-stranový dokument nazvaný “Sektorové priority Českého predsedníctva EÚ“, zatiaľ však len v češtine hoci nesie dátum júl 2008.

V Bruseli zatiaľ nechcú situáciu dramatizovať. Predpokladá sa, že Česká republika tak ako žiadna iná krajina “nenapíše svoj program na kus bieleho papiera” ale využije program tria, povedal zdroj z Rady.

Alexander Vondra, český vicepremiér a minister pre európske záležitosti nedávno povedal, že finálny program bude zverejnený v decembri. “Český minister príde do Bruselu s programom pred koncom decembra”, povtvrdila  informáciu Rada.

Diplomatické zdroje tiež upresnili, že pred prezentáciou priorít potrebujú Česi vedieť výsledok rokovaní o klimatickom balíčku a Praha tiež čaká na návrhy, s ktorými príde írsky premiér Brian Cowen ohľadne Lisabonskej zmluvy. Stať sa tak má na summite 11.-12. decembra v Bruseli.

Belgicko už tiež zhromažďuje nápady. Hoci sa neujme predsedníctva až do júla 2010 krajina už vytvorila interaktívnu webstránku, na ktorej vyzýva občanov, aby prispeli nápadmi a odpovedali na jednoduché otázky typu: “Čo môže Európa pre Vás urobiť?” Stránka tiež informuje, že Belgicko pri tvorbe programu spojí sily so Španielskom a Maďarskom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA