Predsedom “skupiny pre reflexiu” bude Felipe González

Rade múdrych bude predsedať bývalý španielsky socialistický premiér Felipe González. Začiatok práce kolégia sa nateraz odkladá, aby neskomplikoval ratifikáciu Lisabonskej zmluvy.

Pozadie

González dostal správu o svojom menovaní na post predsedu skupiny pre reflexiu EÚ od španielskeho premiéra Zapatera tesne pred odletom do Kolumbie.

Felipe González Márquez stál na čele španielskej vlády v rokoch 1982-1996 a priviedol svoju krajinu do Európskeho spoločenstva i do NATO. Pod jeho vedením získali španielski socialisti dvakrát po sebe absolútnu väčšinu v parlamente. Na sklonku jeho vlády vyšli na svetlo sveta korupčné škandály ako aj aktivity štátom podporovaných teroristických skupín zvaných GAL, ktoré fyzicky likvidovali členov ETA a ich podporovateľov. V roku 1996 nahradil Gonzáleza vo funkcii José María Aznar.

Pôvodne favorizovaná na predsedníctvo skupiny, Vaira Vike-Freibergová sa spolu s Jorma Ollila, bývalým výkonným riaditeľom koncernu Nokia stanú podpredsedami skupiny pre reflexiu. Celkovo bude mať maximálne 9 členov, ktorí sa vyberú na základe zásluh z celej Únie. Predsedníctvo skupiny má v druhom polroku 2008 predložiť zoznam mien, o ktorom bude diskutovať Európska rada.

Vaira Vike-Freibergová je 70-ročná politička, ktorá z postu prezidentky Lotyšska odišla v júli 2007. Silne podporovala Američanmi vedenú inváziu do Iraku, bola menovaná za špeciálneho vyslanca pre refomu OSN v roku 2005 a bola oficiálnym kandidátom na post Generálneho tajomníka OSN v roku 2006.

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy pôvodne navrhol vytvoriť „radu múdrych“ s myšlienkou definovania hraníc Európskej únie aj v kontexte tureckej kandidatúry na členstvo, čomu sa Francúzsko vehementne bráni.

Úlohou skupiny pre reflexiu je pomôcť Únii v dlhodobejšom horizonte (2020 – 2030) účinnejšie predvídať a riešiť výzvy. Dostala však pomerne jasné limity a konkrétne vymedzený operačný priestor. Aj v tomto priestore budú mať jej závery výlučne odporúčací charakter.

Otázky

Denník El Mundo s odvolaním sa na diplomatické zdroje informoval, že najväčším odporcom Gonzálezovej nominácie bol labourista Gordon Brown, zatiaľ čo podporu González našiel u konzeravtívcov Nicolasa Sarkozyho a Angely Merkelovej. Britom sa vraj nepozdávalo aj to, že Španieli už majú dostatočné zastúpenie na európskych „top postoch“ v osobe Javiera Solanu, vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničnú politiku.

Európska rada sa rozhodla odložiť začiatok práce skupiny pre reflexiu až na október 2008. Hlavy štátov a vlád európskej 27-čky sa chceli vyhnúť tomu, aby práca nového kolégia, ktorému bude predsedať zástupca krajiny presadzujúcej viac politickú Úniu, nevyprovokovala zbytočné polemiky a nenarušila tak proces ratifikácie Lisabonskej zmluvy.

Skupina predloží svoju správu Európskej rade až v júni 2010. Aj v tomto prípade lídri Únie zohľadňovali dianie a naplánovali predloženie záverov, ku ktorým skupina dospeje, na obdobie po uplynutí prvého roku aplikácie Lisabonskej zmluvy.

O Gonzálezovi sa vie, že je k členstvu Turecka v EÚ skeptický, jeho nomináciu tak mnohí považujú za Sarkozyho vítazstvo. Hoci mandát skupiny rozširovanie Únie neobsahuje, francúzsky prezident trvá na tom, že diskusiu o hranciach úplne nevylučuje a v debate o „európskom sne otázka hraníc nevyhnutne vyvstane“.

Kritici upozorňujú, že vekový priemer predsedníctva skupiny (62 rokov) predstavuje „starú Európu“, čo je v priamom rozpore s tým, že skupina má rozjímať o budúcnosti EÚ na dvadsať a viac rokov dopredu.

Pozície

Denník Financial Times cituje dánskeho premiéra Rasmussena, kotrý na magro skupiny pre reflexiu povedal: “Nie je to náš nápad. Dnes skupinu podporíme, myslím si však, že vieme premýšľať aj sami.”

Hans-Gert Pöttering, predseda Európskeho parlamentu povedal: “Skupina pre reflexiu nie je top prioritou Európskeho parlamentu, no nechceme jej stáť v ceste.”

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA