Predsedovia európskych parlamentov na Slovensku o budúcnosti Európy

Dnes sa začína v Bratislave konferencia predsedov európskych parlamentov. V jej rámci zajtra prebehne diskusia o budúcnosti Európy.

Krátka správa

Od dnes do nedele (24.-27. máj 2007) potrvá v Bratislave konferencia predsedov parlamentov členských a kandidátskych krajín EÚ a Európskeho parlamentu. Hovoriť sa na nej bude o úrovni medziparlamentej spolupráce v Európe (správu predloží predseda NR SR Pavol Paška), vzťahoch s Ukrajinou, ako východným susedom Únie, či zvyšovaní európskeho povedomia a pomoci parlamentom nových a vznikajúcich demokracií.

Súčasťou bude aj piatková diskusia o budúcnosti Európy, na ktorej bude prezentovať správu podpredseda EP Manuel dos Santos.

Podľa Pavla Pašku, predsedu NRSR, by mala bratislavské stretnutie ovplyvniť budúcnosť konferencie okrem iného tzv. bratislavským mechanizmom, ktorý bude jasne definovať, ktorá členská krajina a za akých podmienok preberá predsedníctvo konferencie. Ďalším prínosom má byť  zvýraznenie momentu rozširovania Európskej únie, s čím súvisí pozvanie predsedu ukrajinského parlamentu Olexandra Moroza, ktorý bude prezentovať víziu Ukrajiny a jej schopnosť integrovať sa do spoločného európskeho priestoru. Paška tiež pre agentúru SITA dodal, že na závery rokovania predsedov národných parlamentov, ktorých úloha je podľa neho v súčasnosti dôležitejšia ako Európskeho parlamentu, sú zvedavé všetky politické špičky EÚ.

Konferencia, v súčasnosti najvyššia inštitucionalizovaná forma medziparlamentnej spolupráce, bola založená v roku 1963, pravidelne každoročne sa stretáva od roku 1975. Slovensko sa zúčastnilo prvý krát v Aténach v roku 2003 ako pristupujúca krajina. Na minuloročnom júlovom stretnutí v Kodani prevzalo ročné predsedníctvo.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA