Priatelia Ústavy chcú jej „maxi verziu“

Členské štáty EÚ, ktoré už ratifikovali euroústavu, chcú, aby bola súčasná verzia doplnená a nie skrátená. Žiadajú „odvážny návrh“.

Krátka správa: 

Návrh „maxi zmluvy“  získal značnú oporu na stretnutí, ktoré sa konalo v Madride 26. januára 2007 zo španielsko-luxemburskej iniciatívy.

Španielsky minister zahraničia Miguel Angel Moratinos uviedol: „Je vhodnejšie riešiť súčasnú krízu v Únii pomocou odvážneho návrhu, než minimalistického, ktorý by nevyhnutne viedol k prijatiu minimalistickej, a tým i nedokonalej zmluvy.“

Zástupcovia krajín EÚ-18, ktoré ratifikovali súčasné znenie zmluvy, sa vyjadrili, že chcú „politickú Európu, ktorá bude hrať kľúčovú rolu v globalizovanom svete“ a žiadajú integrovanejšiu politiku v oblastiach imigrácie, vnútornej a vonkajšej bezpečnosti a energetických otázkach.

Stretnutia sa zúčastnili zástupcovia Írska a Portugalska, ktorých krajiny Zmluvu o ústave doposiaľ neratifikovali. Podľa luxemburského ministra pre európske záležitosti Nicolasa Schmita bola spätná väzba pozitívna aj zo strany Dánska a Švédska.

Schmit uviedol: „Chceli sme Nemeckému predsedníctvu vyslať signál, podporný signál.“

Nemecká kancelárka Angela Merkel sa plánuje zúčastniť  bilaterálnych stretnutí aj s predstaviteľmi ostatných členských štátov Únie. 

Merkel sa 26. januára 2007 s cieľom podporiť oživenie projektu európskej Ústavy stretla s predstaviteľmi vlády Českej republiky, ktorí sa netaja svojím euroskepticizmom. Český premiér Mirek Topolánek uviedol, že EÚ potrebuje Ústavu, ktorá by bola ľahšie prístupná pre občanov a zrozumiteľnejšia, než jej súčasná verzia.

Predsedníctvo predstaví cestovnú mapu Ústavy EÚ v júni 2007, s cieľom ratifikovať text ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu v polovici roka 2009.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA