Sarkozy dal europarlamentu adieu

Prišiel sa rozlúčiť, hoci neodchádza. Nicolas Sarkozy bilancoval v EP svoje šesťmesačné pôsobenie ako predseda Európskej rady. Francúzske „skromné predsedníctvo“ o dva týždne skončí.

„Chcel som zmeniť Európu, ale Európa zmenila mňa“, povedal v poslednom vystúpení pred plénom Európskeho parlamentu francúzsky prezident Nicolas Sarkozy. Ako dodáva Wall Street Journal je to ten istý Sarkozy, ktorý ako minister vnútra bežne vynechával schôdzky ministrov a dával prednosť avandgardným skupinám. Viesť Úniu bol „fascinujúci zážitok“, ktorý mu podľa vlastných slov „značne“ otvoril myseľ.

Za uplynulých šesť mesiacov toho nebolo málo. Všetko začalo vojnou v Gruzínsku, nasledovali rokovania s Ruskom, v plnej sile sa do Európy dovalila finančná kríza, bolo treba oživovať Lisabonskú zmluvu po takmer smrteľnej rane z Írska, presvedčiť priemysel, aby znečisťoval menej, postrčiť európsku obranu, vytvoriť partnerstvo so Stredomorím a dať dodať imigračnej politike EÚ trochu kohézie.

Nicolas Sarkozy poslancov informoval o priebehu a výsledkoch summitu – stretnutia Európskej rady, 12.-13. decembra. “Ak sa veci udejú, a ja chcem aby sa udiali, Lisabonská zmluva sa stane realitou len s jednoročným oneskorením”, povedal prezident. Dodal, že Írsky protokol, ktorý ukotví všetky záruky, ktoré Únia Írom prisľúbila, bude súčasťou prístupovej zmluvy Chorvátska, čo bude niekedy v roku 2010 resp. 2011.  

Ku gruzínskej kríze Sarkozy dodal, že nechcel, aby sa opakovala situácia v Bosne a Hercegovine, kedy Európa len nasledovala kroky Spojených štátov.

Lídri politických skupín v EP takmer unisono Francúzske predsedníctvo pochválili, šéf liberálov Graham Watson dokonca povedal, že to bolo „predsedníctvo ako z rozprávky“. I šéf socialistov Martin Schulz priznal, že bilancia toho, čo Francúzi dokázali na čele EÚ „nie je najhoršia“.

Kritickejší bol, pôvodom Francúz, zastupujúci v europarlamente nemeckých Zelených, Daniel Cohn-Bendit, ktorý obvinil Sarkozyho, že odsunul nabok Európsku komisiu v prospech sekretariátu prezidentov a premiérov, ktorí tvoria Európsku radu a Parlament použil len ako „viagru pre vlády (EÚ).“

Sarkozy na to reagoval počudovaním, čo sa stalo s tým „zdvorilým, tolerantným a milým“, Cohn-Benditom zo stretnutí v Elyzejskom paláci. „Niekomu by sa mohlo zdať, že sa zbláznite hneď ako máte pod nosom kameru”, odrazil útok prezident. 

José Manuel Barroso opísal politický štýl Nicolasa Sarkozyho pri jednaní s Komisiu ako „pozítívnu netrpezlivosť“.

Na margo európskej odpovede za finančú krízu Sarkozy vyhlásil, že “chceme podniketaľký kapitalizmus, nie špekulatívny kapitalizmus”. Slovenský europoslanec Peter Baco vyzval v rozprave Radu EÚ, aby sa pri riešení finančnej krízy prioritne zamerala na predchádzanie potravinovej krízy “s nepredstaviteľnými dôsledkami”. Navrhuje zvýšiť zásoby potravín a v dostatočnej miere prefinancovať úrodu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA