Schüssel si vie predstaviť celoeurópske referendum

Predseda rakúskej vlády a hlava predsedníctva EÚ v interview pre nemecký Bild am Sonntag povedal, že si vie predstaviť konanie celoeurópskeho referenda. To by mohol byť podľa neho spôsob ako oživiť Európsku ústavu.

 

Krátka správa

Ústava by podľa názoru rakúskeho kancelára Wolfganga  Schüssela bola schválená v prípade, že ju prijme väčšina európskej populácie a väčšina členských štátov. Tento návrh by však mal vyjsť z dielne tých štátov, ktorých občania Euroústavu odmietli v referende, teda z Francúzska a Holandska.

Na neformálnom stretnutí lídrov Francúzska a Nemecka, ktoré sa konalo minulý týždeň v Berlíne, sa prezident Jacques Chirac a kancelárka Angela Merkelová zhodli, že problém s Ústavou by sa mal vyriešiť v prvej polovici budúceho roku, teda počas Nemeckého predsedníctva EÚ.

Jedným zo zanietených zástancov Európskej ústavy je belgický premiér Guy Verhofstadt, ktorý si myslí, že čakanie na správny čas nie je najsprávnejší prístup. Sám prišiel as návrhom ako pokračovať s Ústavou. Jej znouoživenie by mal zabezpečiť špeciálny článok: „Ak štyri pätiny členských štátov ratifikujú Ústavu a zároveň jeden, alebo viacero štátov narazia na problémy v ratifikácii, záležitosť bude riešiť Európska rada”. Do dnešného dňa Ústavu ratifikovalo, alebo s jej ratifikáciou začalo 16 krajín.

Európski lídri sa stretnú vo štvrtok 15. júna, aby prediskutovali rakúske návrhy na riešenie situácie so zablokovanou Európskou ústavou rok po tom, ako ju priamo v referendách odmietli občania dvoch zakladajúcich štátov EÚ.

 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA