Slovensko: Po voľbách gratulujú len európski konzervatívci

Mainsteramové európske politické strany - ľudovci a socialisti - na Slovensku po voľbách výrazne stratili väčšinu.

Jednou z mála gratulácií, ktorá v súvislosti s výsledkami slovenských volieb prišla z európskeho prostredia bol tweet šéfa skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) Syeda Kamalla.

Členmi tohto zoskupenia v Európskom parlamente sú slovenské strany Sloboda a solidarita (SaS), ktorá vo voľbách skončila s druhým najvyšším volebným ziskom a hnutie OĽaNO a strana NOVA, ktoré spolu skončili tretie. K Európskym konzervatívcom a reformistom patria napríklad britskí konzervatívci alebo poľská konzervatívna vládna strana Právo a spravodlivosť. Richard Sulík už avizoval, že po voľbách zloží mandát poslanca Európskeho parlamentu. Pokiaľ ide o najsilnejšiu európsku politickú stranu európskych ľudovcov (EPP), predseda Joseph Daul ešte pred voľbami želal veľa úspechov jej slovenským členským stranám – KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS a SMK-MKP.

Po sobote zo štvorice strán EPP zostala v slovenskom parlamente len jedna – Most-Híd s 11 poslancami.

Strana európskych socialistov (PES) ani jej frakcia v EP (S&D), kam patrí Smer-SD, k volebnému víťazstvu svojmu slovenskému členovi zatiaľ neblahoželali. V súvislosti s rétorikou premiéra Roberta Fica k utečencom a slovebskou žalobou časť euro-socialistických poslancov EP žiadala suspendovať členstvo Smeru-SD v zoskupení.

Strany hlavného prúdu európskej politiky euroľudovci (EPP) a sociálni demokrati (S&D) získali na Slovensku len 60 z 150 mandátov, oproti 119 na začiatku volebného obdobia 2012-2016.

Slovensko čaká o 4 mesiace rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ. Akékoľvek možné povolebné koalície znamenajú, že sa európska politika Slovenska stane o niečo menej predvídateľná. V prípade, že sa nepodarí prelomiť politický pat, v hre je podľa komentárov aj vytvorenie úradníckej vlády, ktorá by krajinu predsedníctvom previedla k predčasným voľbám.

1 Comment

 • Nikdy som nemal rád našeho aktuálneho prezidenta KISKU.

  Nehlasoval som za neho, v prvom kole som dal hlas JUDr. Čarnogurskému a v druhom kole JUDr. Ficovi.

  Fica tiež nijako zvlášť nemusím a nemusel som, no oproti Kiskovi by bol ako hlava štátu oveľa menšie zlo ako KISKA.

  Ten pán…… KISKA ma dnes veľmi urazil svojim výrokom – prečo nepozval pána KOTLEBU na minimálne formálny rozhovor o výsledku volieb do NR SR zo soboty 05.03.2016.

  Ako prezident je verejný činiteľ a je povinný strpieť kritiku a názory občanov – ktorých urazil.

  Keď Kotlebu a jeho stranu volilo cca 200.- tisíc občanov – a ja som bol jedným z nich – nepozval na tie formálne rozhovory – ukázal sa ako obyčajný chudák, ktorý asi nevie, kde je sever.

  Ako fyzická osoba – môže si o KOTLEBOVI onen KISKA myslieť čo chce. Ale ako prezident SR má PSIU povinnosť hovoriť o najbližšej budúcnosti Slovenska s každým predsedom strany – teda aj s predsedom strany Kotleba – ĽS NS.

  Odkazujem mu, že by si mal zvážiť tento svoj obrovský morálny poklesok a z postu prezidenta demokratického Slovenska okamžite odstúpiť .

  Je to momentálne najväčšie zlo Slovenska , urážka veľkého počtu občanov SR. Veď chcel byť prezidentom všetkých obyvateľov Slovenska .

  Týmto činom si to určite u veľa obyvateľov, aj nevoličov Kotlebu parádne pobabral.

  Neviem, či pozná – čo je to hanbiť sa za seba.

  No autoritu prezidenta stratil u všetkých slušných ľudí.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA