Španieli by nemuseli vetovať vstup Škótska do EÚ

Španielsko je na škótsky problém obzvlášť citlivé najmä kvôli separatistickým náladám na vlastnom území. Vyjadrenie šéfa španielskej diplomacie je zvoľnením pozície.

Španielsko by zrejme nevetovalo pokus nezávislého Škótska o pripojenie sa k EÚ po tom, ako Británia opustí toto spoločenstvo na základe výsledkov vlaňajšieho referenda.

V rozhovore pre španielsky denník El País to uviedol šéf španielskej diplomacie Alfonso Dastis Quecedo.

V dnes zverejnenom rozhovore Dastis upozornil, že Škótsko opustí EÚ s Britániou” a “to, čo bude ďalej, sa uvidí”.
Ako uviedla agentúra Reuters, Španielsko bolo dlho rozhodným odporcom prípadného pripojenia sa Škótska k EÚ – najmä z toho dôvodu, že takto chcelo varovať a odradiť pred podobnými snahami aj “vlastných” nacionalistov: Kataláncov či Baskov.

Musí prejsť prístupovým procesom

Španielsku sa podľa ministra nepáči vízia, že by sa v niektorej z európskych krajín spustil proces delenia. Ak by však došlo k rozdeleniu Spojeného kráľovstva v súlade s jeho zákonmi, akákoľvek časť Británie, ktorá sa stane novým štátnym útvarom a bude sa chcieť pripojiť k EÚ, bude musieť o členstvo požiadať a splniť požadované kritériá.

V tejto súvislosti uviedol, že si nemyslí, že Španielsko by vetovalo prípadnú žiadosť Škótska o vstup do EÚ. Pripomenul, že v Škótsku by sa aj ďalšie referendum o nezávislosti uskutočnilo v súlade s právom, čo z pohľadu vlády v Madride nie je prípad Katalánska.

“Nemám sklon k zjednodušovaniu, ale keď si treba vybrať medzi mäkkým a tvrdým brexitom, Španielsku je bližší ten mäkký,” vyhlásil Dastis. Dodal, že “je nám ľúto, že Británia odchádza” z EÚ.

Minister ďalej uviedol, že sa neobáva zopakovania scenáru brexitu v iných krajinách EÚ. Vysvetlil, že výsledok referenda v Británii súvisel s vnútropolitickou situáciou v tejto krajine.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA