Štrasburg sa dostane až na summit

Predseda Európskeho parlamentu Joseph Borrell na júnovom summite Európskej rady požiada európskych lídrov, aby zvážili ďalšiu existenciu druhého sídla Parlamentu v Štrasburgu. Tento krok podporujú lídri väčšiny politických skupín v Parlamente.

 

Krátka správa

Dohoda o dvoch sídlach Parlamentu bola viackrát spomenutá počas predchádzajúceho kola prístupových rokovaní, naposledy v roku 2000 počas rokovaní o zmluve z Nice.

Iniciatívu za zrušenie druhého sídla Parlamentu v Štrasburgu začal líder Socialistickej skupiny v EP Martin Schulz minulý týždeň, a na stretnutí v Bruseli sa mu podarilo získať podporu piatich zo siedmich lídrov politických frakcií v Parlamente.

V liste predsedovi Parlamentu Borrellovi sa Martin Schulz odvoláva na „praktické nedostatky“ systému, v dôsledku ktorého sa europoslanci, ich asistenti a nákladné autá plné dokumentov ako „pojazdný cirkus“ každý mesiac sťahujú do alsaského hlavného mesta na plenárne zasadnutie Parlamentu.

Dvoj-parlamentný systém je však možné zmeniť iba jednomyseľnou dohodou všetkých členských štátov EÚ vrátane Francúzska, ktoré považuje Štrasburg za symbol francúzsko-nemeckého zmierenia a otázku národnej prestíže. Náklady sídla v Štrasburgu sa odhadujú na najmenej 200 miliónov eur ročne (údaje sú spred mája 2004, kedy sa Únia rozšírila o desať nových členských krajín).

Nedávne spory, týkajúce sa nákladov na prenájom sídla Parlamentu v Štrasburgu celú tému opäť vyniesli na svetlo. Minulý mesiac sa objavili podozrenia, že alsaské hlavné mesto si za posledných 25 rokov účtovalo za prenájom sídla Parlamentu sumu 2,7 milióna eur ročne.

Jeden z dvoch lídrov, ktorý hlasovali proti nemeckej iniciatíve, francúzsky šéf ľavicovej Konfederálnej skupiny zjednotenej európskej ľavice/Severskej zelenej ľavice (GUE/NGL) Francis Wurtz, kritizoval „nevyslovený, no zjavný“ pokus použiť spor, súvisiaci s transakciami okolo Štrasburskej nehnuteľnosti na spochybnenie sídla Parlamentu. Wurtz uviedol: „Zdá sa nevyhnutné preskúmať realitné transakcie medzi Európskym parlamentom a mestom Štrasburg, no zároveň je úplne zle načasované dávať do súvisu túto záležitosť a celkovú otázku sídla Parlamentu.“ Proti iniciatíve hlasoval aj írsky líder frakcie Brian Crowley Únia pre Európu národov (UEN).

Napriek opakovaným sťažnostiam europoslancov, unavených večným cestovaním, národné vlády váhajú diskutovať o tejto otázke s Francúzskom. Europoslanci obvinili národné vlády, že okolo Francúzska „chodia po špičkách“.

„Vlády sa snažia v tejto otázke Paríži vyhovieť, aby si zabezpečili podporu v iných záležitostiach, napríklad pri smernici o službách,” uviedol nemecký liberálny europoslanec Alexnader Alvaro.

Slovenskí europoslanci sa v iniciatíve za zrušenie sídla v Štrasburgu neangažujú, cestovanie im vraj nevadí. Podľa denníka SME ho považujú za súčasť práce europoslanca, ktorá je adekvátne ohodnotená. Miroslav Mikolášik (EĽS-ED) zdôraznil symbolický význam Štrasburgu ako vyjadrenia túžby Európanov po mieri, Peter Šťastný (EĽS-ED) zas časté cestovanie vníma ako „obetu európskej integrácii”. Podľa Moniky Beňovej (SES) by v tejto otázke nemal prevládať „ekonomický rozmer veci”.

Iný názor má iba Irena Belohorská (Nezaradení), ktorá súhlasí s tým, aby sa štrasburské sídlo zrušilo. „Je to zbytočné cestovanie a zbytočne vyhodené peniaze. Som za to, aby parlament fungoval len v jednom meste a keď by to nemohol byť Brusel, tak pokojne Bratislava,“ uviedla pre denník SME europoslankyňa.

Oficiálne sídlo Európskeho parlamentu v Štrasburgu je zakotvené v zmluvách o EÚ od roku 1992, a vyňatie tejto klauzuly by podľa právnych expertov najprv vyžadovalo celkovú revíziu obsahu zmlúv. Ak by došlo k revízii sídiel inštitúcií, mohla by vyvolať požiadavku oprávnenosti sídiel orgánov EÚ v Luxemburgu, ako aj volanie po vysvetlení, prečo sa ministri trikrát ročne stretávajú v Luxemburgu a prečo tam sídli Európsky súdny dvor (ESD). Francúzsky europoslanec z frakcie Zelených Gerard Onesta pre médiá vyhlásil: „Mali by sme spochybniť všetky sídla inštitúcií EÚ.“ 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA