Summit: Investície majú zatieniť geopolitiku

Od dnešného stretnutia lídrov dvadsaťosmičky sa očakáva najmä vyjadrenie politickej podpory pre investičný plán Európskej komisie. Krajiny V4 avizujú, že budú na projektoch spolupracovať.

Posledné tohtoročné stretnutie Európskej rady je zároveň prvé pre Donalda Tuska v pozícii predsedu ER. Dvojdňové rokovanie hláv štátov a vlád sa sústredí na naštartovanie európskej ekonomiky. Hlavy štátov a vlád budú reagovať aj na vytvorenie novej vlády na Ukrajine aj na pretrvávajúcu epidémiu eboly v Afrike.

V4 chce pri investíciách spolupracovať

Hlavnou témou dnešných rozhovorov na summite je investičná ofenzíva EÚ, ktorú minulý mesiac ohlásil predseda Komisie Jean-Claude Juncker. Tá počíta s ambicióznou predstavou, že s pomocou pákového efektu vytvorí z 21 miliárd eur z verejných zdrojov celkové investície v hodnote vyše 300 miliárd.

„Keby sme splnili túto predstavu čo i len na polovičku, tak si viem predstaviť, že by to mohol byť veľký úspech,“ uviedol slovenský premiér Robert Fico po stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej skupiny s Donaldom Tuskom.

Fico uviedol, že sa nový investičný plán môže dotknúť aj zámeru rekonštruovať lodenice v Komárne či výstavby bratislavského cestného obchvatu. Dodal zároveň, že V4 má snahu dohodnúť  sa na tom, aby mali predložené projekty cezhraničný charakter.

„Na stretnutí u pána Tuska sme zdôrazňovali aj to, že popri tomto pláne je veľmi dôležité, aby bola Komisia maximálne pružná pri čerpaní peňazí z európskych fondov, pretože nás čaká už iba posledný rok na čerpanie peňazí,“ informoval predseda vlády.

Zatiaľ nie je jasné, či sa premiérova iniciatíva presadí. V nasledujúcom období do roku 2020 však očakáva „maximálnu koordináciu“ s okolitými štátmi.

Na východe nič nové

Predstavitelia EÚ už dlhšie avizujú, že uvoľnenie sankcií voči Ruskej federácii nebude možné bez zásadnejšej zmeny zahraničnej politiky Kremľa, najmä vo vzťahu k Ukrajine. Tentokrát by v Bruseli nemali vyvolať kontroverzie.

Začiatok týždňa naznačil ochotu Ruskej federácie rokovať o novom mierovom usporiadaní na ukrajinskom východe. Tú však vzápätí zatienil prudký prepad rubľa, pred ktorým sa v úvode týždňa pokúšala intervenovať tamojšia centrálna banka.

Na summite tak pravdepodobne príde iba k rozšíreniu zákazu európskych investícií aj na územie Krymu.

Viacero európskych štátnikov naznačilo, že sa stretnutie Európskej rady skončí už v noci a piatkové rokovanie nebude.

O ďalšom priebehu summitu budeme informovať.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA