Švédsko ratifikovalo Lisabonskú zmluvu

Rozhodnutie Ústavného súdu v Čechách, podpis prezidenta Kaczynského a ďalšie referendum v Írsku. To sú prekážky, ktoré ešte musí nová reformná zmluva EÚ prekonať na to, aby mohla vstúpiť do platnosti.

Švédsko sa stalo v poradí  25. krajinou Európskej únie, ktorá ratifikovala novú zmluvu. Tá reformuje vzťahy medzi inštitúciami EÚ, mení ich právomoci a  má tiež ambíciu urobiť rozhodovanie v rámci EÚ efektívnejším.

Parlament v Štokholme ratifikoval zmluvu po dlhých diskusiách pomerom hlasov 243 ku 39. Ministerka pre záležitosti EÚ Cecilia Malmström vyzvala poslancov, aby zmluvu ratifikovali, pretože obsahuje “nové pravidlá” a ponúka “efektívnejšiu a otvorenejšiu EÚ”.

Zmluvu vo Švédsku podporovala vládna koalícia premiéra Fredrika Reinfeldta a opoziční sociálni demokrati. Proti boli opzičná ľavicová strana a zelení, nepodarilo a im však v parlamente nazbierať blokujúcu menšinu 59 hlasov.

Počas debaty sa objavili bizardné prirovnania. Agentúra DPA informovala, že člen ľavicovej strany Hans Linde označil v diskusii Lisabonskú zmluvu za “Frankenšteina” kvôli opakovaným pokusom ju znovu “pozliepať”, po referendách vo Francúzsku, Holandsku (ešte ako ústavnú zmluvu) a najnovšie v Írsku.  

Švédsko v druhom polroku 2009 preberie predsedníctvo EÚ a je pravdepodobné, že sa bude musieť počas neho zaoberať práve ďalším osudom Lisabonskej zmluvy, kedže druhé referedum v Írsku sa všeobecne očakáva na jeseň 2009. Viac svetla do situácie by mal vniesť decembrový summit lídrov EÚ v Bruseli (11.-12. 12), kde by mal írsky premiér Brian Cowen prísť s návrhom riešenia.

Ústavný súd v Českej republike by mal rozhodnúť o súlade zmluvy s ústavou ešte v novembri a poľský prezident Lech Kaczynski sa vyjadril, že v parlamente ratifikovanú zmluvu podpíše až po tom, čo ju odobria Íri.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA