Umelecká inštalácia Entropa je mystifikácia

Autorom Entropy je výlučne David Černý a jeho spolupracovníci, nie ďalších 26 umelcov zo všetkých členských krajín. Černý uviedol do omylu českú vládu i celú Európu. Osud Entropy, ktorá mala zdobiť budovu Európskej rady po celých šesť mesiacov českého predsedníctva, zatiaľ nie je známy, informuje EurActiv.cz.

České predsedníctvo, Vondra
Zdroj: www.eu2009.cz

Včera vyšlo najavo, že 26 autorov, ktorí sa mali spolu s Davidom Černým podieľať na projekte Entropa, neexistuje. S informáciou prišla ČTK a neskôr ju potvrdil vyhlásením aj David Černý. Mená zástupcov z ostatných členských krajín, ktorí mali byť do projektu zapojení, si Černý vymyslel a do detailov prepracoval aj ich vymyslené životopisy. Tie sa objavili aj v oficiálnej brožúre vydanej vládou.

Vicepremiér ČR pre európske záležitosti Alexander Vondra včera vyhlásil, že ho táto skutočnosť nepríjemne prekvapila. Portálu Lidovky.cz povedal: „Žil som v presvedčení, že ide o projekt tých 27 ľudí. Bolo to pre mňa prekvapenie. Respektíve šok.“ V oficiálnom vyhlásení vicepremiéra k včerajšiemu odhaleniu sa píše: „Dohoda Úradu vlády s umelcom jasne stanovila, že dielo bude spoločným projektom umelcov z 27 krajín EÚ. Plná zodpovednosť za nedodržanie tohto zadania a sľubu je na umelcovi Davidovi Černom“.

David Černý sa za to, že projekt Entropa nie je tým, čo sľuboval, premiérovi a vláde ospravedlnil. Vo vyhlásení, ktoré Černý spolu so svojimi spolupracovníkmi včera vydal, sa uvádza: „Vedeli sme, že k odhaleniu pravdy príde. Ešte predtým sme chceli zistiť, či sa Európa dokáže sama na sebe zasmiať“. Černý ďalej tvrdí, že „preháňanie skutočnosti a mystifikácia patria k znakom českej kultúry a vytváranie falošných identít je jednou zo stratégií.“

Entropa je stále vystavená v budove Európskej rady, nad jej ďalším osudom ale visí otáznik. Škandalózne zobrazenie Bulharska, ktorému dominuje turecký záchod, totiž vyvolalo pobúrenie v bulharských diplomatických kruhoch. Bulharské stále zastúpenie pri EÚ včera zaslalo oficiálnu protestnú nótu českému zastúpeniu. Vo vyhlásení bulharského ministra zahraničia sa píše: „Nemám žiadnu pochybnosť o tom, že spôsob, akým je Bulharsko zobrazené, je nevkusný“. Oficiálne odhalenie Entropy sa malo konať zajtra, kedy mali byť spustené aj jej interaktívne časti. ČR zatiaľ ďalší postup prehodnocuje.

REKLAMA

REKLAMA