Umelecká inštalácia Entropa je mystifikácia

Autorom Entropy je výlučne David Černý a jeho spolupracovníci, nie ďalších 26 umelcov zo všetkých členských krajín. Černý uviedol do omylu českú vládu i celú Európu. Osud Entropy, ktorá mala zdobiť budovu Európskej rady po celých šesť mesiacov českého predsedníctva, zatiaľ nie je známy, informuje EurActiv.cz.

Včera vyšlo najavo, že 26 autorov, ktorí sa mali spolu s Davidom Černým podieľať na projekte Entropa, neexistuje. S informáciou prišla ČTK a neskôr ju potvrdil vyhlásením aj David Černý. Mená zástupcov z ostatných členských krajín, ktorí mali byť do projektu zapojení, si Černý vymyslel a do detailov prepracoval aj ich vymyslené životopisy. Tie sa objavili aj v oficiálnej brožúre vydanej vládou.

Vicepremiér ČR pre európske záležitosti Alexander Vondra včera vyhlásil, že ho táto skutočnosť nepríjemne prekvapila. Portálu Lidovky.cz povedal: „Žil som v presvedčení, že ide o projekt tých 27 ľudí. Bolo to pre mňa prekvapenie. Respektíve šok.“ V oficiálnom vyhlásení vicepremiéra k včerajšiemu odhaleniu sa píše: „Dohoda Úradu vlády s umelcom jasne stanovila, že dielo bude spoločným projektom umelcov z 27 krajín EÚ. Plná zodpovednosť za nedodržanie tohto zadania a sľubu je na umelcovi Davidovi Černom“.

David Černý sa za to, že projekt Entropa nie je tým, čo sľuboval, premiérovi a vláde ospravedlnil. Vo vyhlásení, ktoré Černý spolu so svojimi spolupracovníkmi včera vydal, sa uvádza: „Vedeli sme, že k odhaleniu pravdy príde. Ešte predtým sme chceli zistiť, či sa Európa dokáže sama na sebe zasmiať“. Černý ďalej tvrdí, že „preháňanie skutočnosti a mystifikácia patria k znakom českej kultúry a vytváranie falošných identít je jednou zo stratégií.“

Entropa je stále vystavená v budove Európskej rady, nad jej ďalším osudom ale visí otáznik. Škandalózne zobrazenie Bulharska, ktorému dominuje turecký záchod, totiž vyvolalo pobúrenie v bulharských diplomatických kruhoch. Bulharské stále zastúpenie pri EÚ včera zaslalo oficiálnu protestnú nótu českému zastúpeniu. Vo vyhlásení bulharského ministra zahraničia sa píše: „Nemám žiadnu pochybnosť o tom, že spôsob, akým je Bulharsko zobrazené, je nevkusný“. Oficiálne odhalenie Entropy sa malo konať zajtra, kedy mali byť spustené aj jej interaktívne časti. ČR zatiaľ ďalší postup prehodnocuje.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA