Únia vraj potrebuje veľvyslancov dobrej vôle

Lepšia komunikácia na sociálnych sietiach a celebritní ambasádori oživia záujem občanov o EÚ, tvrdí poradca predsedu Európskej komisie.

Špeciálny poradca Jeana-Clauda Junckeram, Luc Van den Brande, napísal správu s odporúčaniami pre európske inštitúcie.

Odpovedajú na otázku, ako zaangažovať verejnosť a pristúpiť k tvorbe verejných politík spôsobom, ktorý by občania prijali viac za svoj.

V prvom slede Van den Brande podporuje Junckerov nápad zlúčiť post predsedu Európskej komisie (dnes Juncker) a predsedu Európskej rady (v súčasnosti Donald Tusk).

Túto možnosť spomenul Juncker vo svojom septembrovom prejave o stave únie.

 

Juncker ohlásil koniec dvoch kategórií európskych občanov

 

Správa odporúča napríklad príťažlivejšiu komunikáciu na sociálnych médiách.

Únia by mala “plne využiť nové komunikačné nástroje ako spôsob, ktorý umožní občanom lepší prístup k obsahu a k jeho tvorbe”.

Sociálne médiá majú dať ľuďom príležitosť, aby sa vyjadrili priamo.

Pripomína, že viac ako 40 % Európanov vo veku do 35 rokov si myslí, že EÚ mala zmeniť svoj spôsob práce tak, aby viac zohľadnila mladšiu generáciu.

Zmluvy podľa dokumentu meniť netreba a mnoho sa dá urobiť s už existujúcimi nástrojmi participatívnej demokracie. Radí tiež viac využívať nástroje ako sú občianske dialógy a prihovára sa za celeoeurópsky volebný obvod.

Známe osobnosti

Myslí si, že by pomohli aj “široko známe osobnosti z kultúry a športu”, ktorí by pôsobili ako akýsi veľvyslanci EÚ.

Kultúra a šport majú totiž podľa poradcu najväčší potenciál pri vytváraní pocitu spolupatričnosti.

Mnoho vplyvných ľudí, z oblasti herectva a športu sa v posledných mesiacoch verejne postavilo na obhajobu EÚ a to najmä vo Veľkej Británii, ktorá rozhodovala o svojom odchode, či zotrvaní v EÚ.

Ku kampani „Remain“ (za zotrvanie v EÚ) sa pridal herec Sir Patrick Stewart známy najmä zo seriálu Star Trek alebo z filmu o X-menoch, herečka Emma Thompson ako aj spisovatelia J.K. Rowlingová, autorka série o Harrym Potterovi, a Philip Pullman.

 

Skeč Patrika Stewarta na tému: čo pre nás (Veľká Británia) kedy urobil Európsky súd pre ľudské práva (inštitúcia Rady Európy) .

 

Juncker na začiatku svojho mandátu v roku 2014 hovoril o tom, že “politická” Komisia musí lepšie vysvetľovať svoje rozhodnutia a ciele.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA