Ústava EÚ: Francúzsko verzus Nemecko

Aktuálny návrh francúzskeho prezidenta Jacqua Chiraca ratifikovať iba niektoré časti Ústavy EÚ ho postavil proti nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, ktorá opätovne vyhlásila, že „rozdrobenie“ Ústavy nebude fungovať.

 

Krátka správa

Prezident Chirac vo svojom prejave k diplomatom 10. januára predstavil svoju myšlienku, ako prekonať ústavnú krízu EÚ. Ide o tému, ktorú Rakúske predsedníctvo vedome odsunulo na spodné priečky rebríčka svojich priorít na čele EÚ.

Francúzsky líder podľa agentúrnych správ navrhol „zlepšiť fungovanie inštitúcií [EÚ], vychádzajúc z existujúceho zmluvného rámca.“ Za tri oblasti, v ktorých by si želal užšiu spoluprácu, označil „vnútornú bezpečnosť a spravodlivosť, diplomatickú službu EÚ a lepšie zapojenie národných parlamentov do európskeho procesu rozhodovania.“

Požiadavky francúzskeho lídra na prehĺbenie integrácie iba vo vybraných oblastiach a politikách, zahrnutých v Ústave EÚ, sú v ostrom rozpore s líniou nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá sa usiluje o oživenie textu v jeho pôvodnej podobe. V rozhovore pre nemecký denník Der Spiegel Merkelová zopakovala svoju nechuť voči „rozdrobovaniu“ jednotlivých aspektov textu s tvrdením, že by to „vážne narušilo celkovú rovnováhu.“ „Ratifikácia jednotlivých častí tejto Ústavy a vynechanie iných bez toho, aby sme vedeli, kam smerujeme, to nefunguje,“ uviedla podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung nemecká kancelárka.

Nemecká líderka namiesto toho navrhla pripojiť k skrachovanej Ústave deklaráciu o „sociálnej dimenzii Európy“ v snahe zachrániť dokument ako celok. Návrh je vnímaný ako pokus odstrániť obavy francúzskych voličov zo straty zamestnania a podkopania západoeurópskych štandardov sociálneho štátu rozšírením Únie na východ v roku 2004, čo zohralo významnú úlohu pri francúzskom „nie“ Ústavnej zmluve v minuloročnom referende.

Prezident Chirac však návrh Angely Merkelovej vo svojom prejave nespomenul, čo len zdôraznilo názorovú priepasť medzi Parížom a Berlínom. Francúzsky prezident dokonca podal ďalší návrh, ktorý je v opakom záujmov Merkelovej vlády – vytvorenie „pionierskej skupiny“ štátov eurozóny. „Členské štáty eurozóny majú prirodzené poslanie prehĺbiť svoju politickú, ekonomickú, fiškálnu a sociálnu integráciu,“ vyhlásil Chirac. Hoci politici z Merkelovej strany CDU v minulosti presadzovali podobné myšlienky o „jadre Európy“, idea je v rozpore s ambíciami nemeckej kancelárky zlepšiť vzťahy s Britániou a novými členskými štátmi EÚ, ktoré zatiaľ nie sú v eurozóne.

Možnosti prekonania rozdielnych názorov tradičnej francúzsko-nemeckej osi na Ústavu sú obmedzené, pretože prezident Chirac je viazaný odmietnutím dokumentu zo strany francúzskych voličov. Chirac, ktorý sa zjavne usiluje o svoje znovuzvolenie na post prezidenta v roku 2007 vyhlásil, že bude „rešpektovať“ výsledok referenda.

Tlak na francúzskeho lídra, aby nestratil sympatie svojich voličov, sa zrejme bude zvyšovať v dôsledku kandidatúry socialistu a bývalého premiéra Laurenta Fabiusa, ktorý viedol úspešnú kampaň na strane odporcov Ústavy. Laurent Fabius 10. januára oznámil svoj úmysel uchádzať sa o post hlavy štátu, jeho ďalšími socialistickými protikandidátmi budú súčasný líder socialistickej strany Francois Hollande a bývalý minister financií Dominique Strauss-Kahn. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA