V EÚ sa schyľuje k novému Konventu

Nemecká kancelárka by údajne rada zvolalo Konvent, ktorý by navrhol znenie novej európskej zmluvy. Podľa týždenníka Spiegel by malo jej znenie prehĺbiť užšiu politickú integráciu.

Nemecký týždenník Der Spiegel vo svojom nedeľnom vydaní informoval o údajnom pláne Angely Merkelovej dohodnúť v EÚ zvolanie Konventu, ktorý by mal načrtnúť nový zmluvný základ. Podľa týždenníka by v Merkelovej predstave dátum ustanovujúceho stretnutia Konventu mohol padnúť už na decembrovom summite EÚ.

Zdrojom tejto informácie má byť kancelárkin poradca pre európske záležitosti, ktorý o iniciatíve hovoril na stretnutiach v Bruseli.

Zvolanie Konventu je spôsob, ktorý dal vzniknúť návrhu niekdajšej neúspešnej ústavnej zmluvy. Neskôr sa stala základom pre platnú Lisabonskú zmluvu.

Práca Konventu trvala naposledy dva roky (2002-2003) a zamestnávala 102 jeho členov z radov poslancov národných parlamentov členských a kandidátskych krajín (vrátane Slovenska), zástupcov Európskej komisie a Európskeho parlamentu a hlavy štátov a vlád. Plenárne zasadnutia boli verejné a konali raz až dvakrát do mesiaca.

Pre mnohých politikov je to práve z dôvodu zdĺhavého procesu, ktorý každú inštitucionálnu reformu EÚ sprevádza, nie príliš obľúbená agenda. Pre niektoré krajiny, minimálne Írsko, by to tiež pravdepodobne znamenalo nutnosť vypísať o novom texte referendum.

Takéto snahy by tiež mohli urýchliť vypísanie referenda o predefinovaní vzťahu k EÚ vo Veľkej Británii, o ktoré sa tamojšie konzervatívne sily snažia dlhodobo.

Slovensko sa chce držať Nemecka

Pre Nemecko je momentálne hlavnou európskou agendou zvýšenie dôvery v spoločnú menu euro prostredníctvom komunitárneho dohľadu nad národnými rozpočtami a zavedením nových prvkov bankového dohľadu.

V piatok, 24. augusta, navštívil Slovensko nemecký spolkový minister hospodárstva a technológií Philipp Rösler. Rokoval s premiérom Robertom Ficom, ministrom hospodárstva Tomášom Malatinským aj ministrom financií Petrom Kažimírom.

S premiérom Robertom Ficom sa napríklad zhodli na tom, že Grécko by nemalo dostať na plnenie úloh memoranda spojeného s finančnou pomocou viac priestoru.

„Hovorili sme o potrebe hlbšej integrácie v eurozóne ako lieku pokiaľ ide o súčasnú krízu a útoky proti euru“, povedal po stretnutí slovenský premiér.

„Ak by došlo ku krízovému scenáru v Európskej únii, teda, že by sa Európska únia fragmentizovala, rozpadla, alebo by mala byť nejaká dvojkoľajnosť, tak chceme, aby Slovensko bolo v centre diania a z vyjadrenia spolkového ministra hospodárstva vyplýva, že veria Slovensku pokiaľ ide o deficit“.

"S rešpektom sa pozeráme na slovenské reformy. Zároveň hovoríme o veľkej dôveryhodnosti Slovenska," poznamenal Rösler na tlačovej konferencii po rokovaní s ministrom financií SR Petrom Kažimírom Slovensko podľa neho môže slúžiť ako príklad ostaným krajinám eurozóny.

Slovenská strana prisľúbila Nemecku bezproblémovú ratifikáciu fiškálneho kompaktu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA