V Poľsku sa sporia o účasť na summitoch EÚ

Premiér Donald Tusk a prezident Lech Kaczynski sa nevedia dohodnúť, kto má chodiť do Bruselu. Na najbližší summit 7. novembra poletí len prezident hoci zahraničnú politiku nemá v popise práce.

7. novembra sa v Bruseli na “neformálnom obede” stretnú lídri 27 členských štátov Únie. Predpokladalo sa, že sa na ad hoc summite, ktorý má byť prípravou na washingtonský summmit G20, zúčastní len poľský premiér Donald Tusk. Dnes je už všetko inak.

V piatok prezident Lech Kacznyski pred novinármi vyhlásil, že si myslí, že „by bolo najlepšie, keby som išiel na novembrový summit EÚ s premirérom Tuskom“. Chvíľu sa tak zdalo, že by sa mohla zopakovať situácia z októbra.

Vtedy sa na stretnutí Európskej rady (15. októbra), kde bolo pre každú národnú delegáciu vyhradené jedno miesto, objavili nezávisle od seba obaja najvyšší poľskí ústavní činitelia. Kedže kancelária predsedu vlády odmietla Kaczynskému poskytnúť vládny špeciál, ako prejav nesúhlasu s jeho účasťou, prenajal si vlastné súkromné lietadlo za 40 tisíc eur, informovala agentúra AFP. Kaczynski sa na miesto konania summitu dostal napriek tomu, že pre neho nemali pripravenú povinnú akreditačnú menovku. Tú dostal až neskôr počas konania summitu, upresňuje AFP.

V dobe, keď kreslo poľského premiéra zastával Jaroslaw Kaczynski, dvojička prezidenta Lecha Kaczynského, sa väčinou bratia (obaja členovia strany Právo a spravodlivosť) boli schopní civilizovane dohodnúť. Dnes je však rivalita medzi prezidentom a premiérom Tuskom v Európe povestná.

Tusk sa tentokrát rozhodol neopakovať blamáž z októbra a prenenchal svoje miesto na summite prezidentovi.  “Ak je prezident rozhodnutý, že musí ísť do Bruselu, tak potom ustúpim”, vyhlásil. Dodal tiež, že bude prezidenta informovať o postoji vlády k témam, ktoré sú na programe stretnutia. Ako dôvod svojho rozhodnutia uviedol, že nechce znížiť „prestíž Poľska“.

Poľská ústava zverila zahraničnú politiku primárne do rúk premiéra a vlády. Prezident, ktorý má primárne reprezentačné úlohy, sa však kontinuálne snaží angažovať sa v tejto oblasti. Premiér už požiadal Ústavný súd v snahe vyhnúť sa sporom v budúcnosti, aby vydal stanovisko k úlohám prezidenta v oblasti zahraničnej politiky.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA