Verhofstadt: EÚ musí pokračovať v ratifikácii Euroústavy

Podľa belgického premiéra je cestou zo súčasnej krízy „viac Európy“. Aj napriek odmietnutiu Ústavy Verhofstadt odporučil pokračovať s Ústavou.

 

Krátka správa

Belgický premiér Guy Verhofstadt vidí silnejšiu EÚ ako liek na krízu, do ktorej sa dostala Únia po odmietnutí Ústavy v Holandsku a vo Francúzsku v lete 2005.

Pred Európskym parlamentom 31. mája sa Verhofstadt vyjadril: „EÚ tak ako funguje dnes, nemá silu dávať jasné a presvedčivé odpovede”. Povedal to na prvej zo série diskusií o budúcnosti EÚ s hlavami európskych vlád.

Povedal, že voliči sa nechali ovplyniť názorom, že EÚ sa nevie vysporiadať s problémami súvisiacimi s ekonomickou reformou, nezamestananosťou a vnútornou bezpečnosťou: „Ak chce Európa hrať dôležitú úlohu v tomto novom svetovom poriadku, potom je politická únia jedinou alternatívou”.

Belgický predseda vlády sa vyjadril proti akémukoľvek druhu vyberania spomedzi alternatív zmluvy. Štáty by mali radšej pokračovať s ratifikáciou existujúcej Ústavy s cieľom dosiahnuť čo najviac ratifikácií. EÚ by sa potom mala riadiť deklaráciou 30, ktorá bola k Ústave pripojená. Ak štyri pätiny krajín ratifikujú Ústavu a jeden alebo viac štátov tak neurobí, tak sa počíta s debatou na úrovni Európskej rady.

Európska rada bude zasadať 15.-16. júna a zhodnotí situáciu jeden rok po schválení obdobia reflexie.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA