Výreční komisári

Francúzsky komisár Jacques Barrot navrhol vynechanie niektorých častí textu Ústavy EÚ s cieľom zachrániť celý dokument, zatiaľ čo podľa jeho holandskej kolegyne Neelie Kroes by EÚ by mala mať maximálne 27 členov.

 

Krátka správa

Obe vyhlásenia komisárov sú v rozpore s oficiálnou líniou Európskej komisie, ktorá je presvedčená, že text Ústavnej zmluvy pre EÚ by mal byť ponechaný vo svojej súčasnej podobe, a ktorá podporuje ďalšie rozširovanie Únie o krajiny Balkánu a Turecko.

Podpredseda Komisie a komisár pre dopravu Jacques Barrot v rozhovore pre rakúsky denník Kurier 2. januára uviedol, že „zo súčasného textu Ústavy EÚ by mali byť vyňaté časti o reforme inštitúcií EÚ a základných právach, a tie by mali byť osobitne ratifikované.“

Komisár dodal, že niektoré ďalšie ustanovenia ústavného textu by mali byť tiež zachované, ako napríklad rozšírenie oblastí väčšinového hlasovania, pomer váženého hlasovania nových členských štátov a nový post ministra zahraničných vecí EÚ. Vynechať by sa však podľa neho mali články o rozdelení právomocí medzi EÚ a jej členskými štátmi.

Stanovisko komisára Barrota je v rozpore s oficiálnou pozíciou Bruselu, ktorý je proti vynechávaniu častí textu z ústavného dokumentu. Komisia v októbri 2005 vo svojom „Pláne D“, zameranom na nadviazanie diskusie s občanmi EÚ uviedla, že „verí, že celková rovnováha v Ústave by nemala byť narúšaná postupnou implementáciou jednotlivých častí textu.“ „Plán D“ je príspevkom Komisie k „fáze reflexie“ Ústavy, na ktorej sa európski lídri dohodli v júni 2005 v reakcii na negatívne výsledky referend o Ústave vo Francúzsku a Holandsku.

Holandská komisárka pre konkurencieschopnosť Neelie Kroes vyjadrila svoje osobné názory na ďalšiu dôležitú politiku EÚ – plánované rozširovanie Únie. Podľa holandskej spravodajskej agentúry ANP Kroes počas nedávneho vystúpenia v holandskej televízii navrhla, že 25-členná únia by sa po prijatí Bulharska a Rumunska, naplánovanom na rok 2007, už nemala ďalej rozširovať.

Komisárka uviedla: „Dokážem pochopiť, že ľudia si kladú otázku, kam smerujeme, kde ležia hranice? Myslím, že pri 27 členských štátoch by sme si mali povedať: stačí.“ Neelie Kroes naznačila, že EÚ sa stane nevládnuteľnou, ak sa ešte viac rozšíri. „Podľa mojich skúseností by vás nikdy ani nenapadlo mať 27-členný manažment vo firme,“ uviedla komisárka.

Jej vyhlásenia prišli po tom, čo EÚ v druhej polovici roka 2005 uskutočnila niektoré významné kroky smerom k ďalšiemu rozširovaniu, vrátane začatia prístupových rokovaní s Tureckom a Chorvátskom, spustenie rokovaní o asociačnej dohode so Srbskom a Bosnou, a udelenie oficiálneho kandidátskeho statusu Macedónsku. Komisia tieto kroky plne podporila.

Výrečná holandská komisárka spôsobila rozruch aj v septembri, keď verejne podporovala Angelu Merkel v nemeckých voľbách.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA