Zmeny v Lisabone prídu s Chorvátmi

Zmeny v Lisabonskej zmluve, ktoré majú motivovať írskych voličov, aby budúci rok zahlasovali inak, sa vpašujú do prístupovej zmluvy Chorvátska v roku 2010 alebo 2011, povedal Nicolas Sarkozy po summite.

Francúzsky prezident po summite hláv štátov a vlád potvrdil, že kompromis, ktorý pripraví cestu pre opakovanie referenda v Írsku sa podarilo dosiahnuť.

„Lisabonský proces bol znovu naštartovaný“, oznámil Sarkozy, čím myslel, že Íri napokon predsa podľa očakávaní budú mať ďalšie referendum o Lisabonskej zmluve.

„Ak bude Lisabonská zmluva ratifikovaná všetkými členskými štátmi, každá krajina bude mať svojho komisára“, prehlásil Sarkozy. Írsko dostane tiež politické záruky v oblasti „neutrality, daní a rodiny“, dodal.

Aby sa tieto sľuby stali právne záväzné bez zasahovania do textu zmluvy a tým ratifikačného procesu, špeciálne ustanovenia nazvané „Írsky protokol“ budú zahrnuté v prístupovej zmluve v dobe, „keď sa k nám pridá Chorvátsko v roku 2010 alebo v roku 2011“.

Protokol tiež potvrdí zvýšenie počtu europoslancov z 736 na 754, čo je o troch viac ako pôvodne predpokladala Lisabonská zmluva – Nemecko si ponechá súčasných 99 poslancov.

Cowen je spokojný s kompromisom

Írsky premiér na svjojej tlačovej konferencii vyhlásil, že je spokojný s kompromisom, ktorý vyšiel zo summitu.

„Mám radosť najmä z toho, že naša požiadavka ponechania si komisára pre Írsko bola splnená“, zdôraznil írsky premiér. Dohoda je podľa jeho slov pre Írsko veľkým úspechom a bola „tvrdo vybojovaná“. Priznal tiež, že si to vyžadoalo značné ústupky od ostatných krajín.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA