Nepredané potraviny zo supermarketov ako zdroj elektrickej energie

Sieť supermarketov Sainsbury´s vo Veľkej Británii rozhodla, že všetko nepredané jedlo bude používané ako biomasa a premenené na elektrinu. Z každej tony potravinových odpadkov sa dá vyrobiť energia pre 500 domácností a zároveň sa tak ušetria 3 tony emisií CO2 po fosílnych palivách.

Britská sieť supermarketov Sainsbury´s chce všetky nepredané potraviny využiť ako biomasu na výrobu energie, informuje o tom spravodajský portál BBC. Spoločnosť svoj plán predstavila na konferencii Zero Waste (nulový odpad) v Edinburghu. Najneskôr do leta chce všetok potravinový odpad odkloniť zo skládok do tovární na spracovanie biomasy na výrobu elektriny.  V prvom rade zo svojich 28 predajní v Škótsku.

Spoločnosť odhaduje, že zo skládok bude odvážať 42 ton odpadu týždenne. Z jednej tony nepredaných potravín sa dá vyrobiť dostatok energie pre 500 domácností. Zároveň sa tým zníži objem emisií o 3 tony CO2 v porovnaní s fosílnymi palivami.

Unikátnym projektom chce nielen dosiahnuť nulový odpad, ale aj zbaviť sa závislosti od skládok. Ako píše BBC najprv chce do leta obmedziť skladovanie potravinového odpadu. Od začiatku budúceho roka neplánujú skládky využívať vôbec.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA