Sliepky zabezpečujú chod farmy

Bioplyn zo slepačieho trusu zabezpečuje elektrickú energiu a vykurovanie čínskej farmy Deqingyuan neďaleko Pekingu. Čoraz viac firiem prechádza od klasických energetických zdrojov k bioenergii.

Na bioenergiu prechádza čoraz viac firiem, ktoré chcú znižovať náklady a zároveň uplatňujú zodpovedný podnikanie vo vzťahu k životnému prostrediu.

Čínska farma Deqingyuan využíva trus svojich troch miliónov sliepok na výrobu bioplynu. Ten plne pokrýva všetky energetické potreby farmy – poháňa GE Energy Jenbacher motory a v zime vykuruje priestory. Projekt úplne vytlačil využívanie uhlia na výrobu energie.

Sliepky vyprodukujú za deň 220 ton trusu a 170 ton odpadovej vody, ktorá sa tiež zužitkuje. Farma by mala vyrobiť 14 600 megawatt hodiny elektrickej energie ročne, čo výrazne zlepší aj situáciu v celom regióne. Projekt zníži ročné náklady na eletrinu o 1,2 milióna dolárov.

V americkej Kalifornii sa energetická spoločnosť Pacific Gas and Electric Company spojila s mliečnou farmou Vintage Dairy, ktorú vlastní zakladateľ BioEnergy, David Albers. Spoločný projekt bude spracovávať trus 5000 kráv a získaný metán premieňať na elektrickú energiu.

Dôležitý výsledok nie je len zisk obnoviteľnej energie, ale aj zníženie emisií metánu z farmy o 70%. Škodlivý vplyv metánu na atmosféru Zeme je vyšší ako v prípade CO2.

Štát Kalifornia stanovil firmám na svojom území povinnosť dosiahnuť 20% podiel obnoviteľných zdrojov na energetickej spotrebe do roku 2010.

Potravinársky gigant Mars začal pokrývať svoje energetické potreby prostredníctvom bioplynu vyrobeného z organického odpadu. Spoločnosť tak ročne ušetrí 600 tisíc dolárov. “Tento projekt je o zodpovednosti voči budúcnosti – pre našu firmu, partnerov, deti, spoločnosť a samozrejme pre životné prostredie,” vyhlásil prezident MARS Snackfood U.S., Todd Lachman.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA