Turecko musí rozvinúť svoje CSR aktivity

EÚ kritizuje turecké firmy, pretože si neuvedomujú, že svojím nezodpovedným podnikaním negatívne ovplyvňujú spoločnosť a životné prostredie. Do konca roku 2009 budú firmy musieť zaviesť pravidlá, ktorými škodlivé dôsledky obmedzia.

Vyslaní pozorovatelia EÚ v Turecku upozorňujú na škodlivé praktiky tamojších firiem, ktoré majú negatívne dôsledky nielen pre životné prostredie, ale aj pre spoločnosť. Pokiaľ sa takéto konanie podarí odhaliť, spoločnosti zaplatia symbolickú pokutu a ďalej bezo zmeny pokračujú v prevádzke. Únia teda krajinu vyzvala, aby do konca roka prijala potrebné opatrenia v podobe Zákona o spoločensky zodpovednom podnikaní (CSR).

V rámci vlády by sa mal vytvoriť osobitný dozorný úrad, ktorý bude dohliadať na dodržiavanie pravidiel CSR. Pokiaľ by došlo k ich porušeniu, v právomoci úradu bude civilne alebo právne zakročiť.

Brusel v poslednom období vyvíja intenzívne iniciatívy v oblasti CSR, v ktorej v čase otrasov na trhoch vidí jeden z možných nástrojov v boji proti recesii. Finančná kríza ovplyvnila aj tureckú ekonomiku, Ankara už požiadala o pomoc Medzinárodný menový fond. Predstavitelia EÚ vyzývajú Turecko, aby čo najrýchlejšie aplikovalo zásadné pravidlá CSR, ktoré mu môžu udržať sa medzi konkurenciou na trhu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA