Bankovému tajomstvu v EÚ má byť koniec

Rakúsko a Luxembursko podporili nové pravidlá o automatickej výmene bankových informácií. Tie majú pomôcť v boji proti daňovým únikom a podvodom, ktoré úniu stoja asi bilión eur ročne.

Európski lídri sa dohodli na revidovanej smernici o zdaňovaní príjmu z úspor na summite (20. marca 2014) po šiestich rokoch náročných vyjednávaní. Tie do poslednej chvíle blokovala práve Viedeň a Luxemburg.  

Podľa nových pravidiel, ktoré by mali začať platiť v roku 2016, sa rozšíri rozsah informácií, ktoré sa budú automaticky zdieľať medzi finančnými úradmi členských krajín. Časť údajov si vymieňajú  členské štáty medzi sebou už teraz (podľa legislatívy z roku 2005). Medzi zdieľané informácie však v súčasnosti nepatria napríklad údaje o úrokoch z finančných produktov naviazaných na investičné fondy, penzie či úvery.  

Dosiahnutie dohody je „spoločným silným záväzkom v globálnom boji proti daňovým únikom,“ povedal predseda Európskej rady Herman Van Rompuy.

„Dnešok predstavuje obrovský prielom v daňovej politike EÚ a významný krok v našom boji proti daňovým únikom,“ uviedol eurokomisár pre dane Algidras Šemeta po tom, čo dohodu formálne schválili členské krajiny Únie.

"Trvalo to šesť rokov, ale napokon sme dospeli k dohode. Znamená to koniec bankového tajomstva v Európe. Máme silnú pozíciu pri rokovaniach s kľúčovými medzinárodnými finančnými centrami,“ povedal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

LuxemburskoRakúsko dohodu blokovali kvôli obavám, že zo sprísnenia legislatívy budú ťažiť tzv. bankové raje, ktoré nie sú členmi Únie, vrátane Švajčiarska.

Rokovania so Švajčiarskom, Lichtenštajnskom a ďalšími troma krajinami v tejto oblasti však výrazne pokročili, preto Viedeň a Luxemburg boli ochotné zo svojej pozície ustúpiť a s automatickou výmenou údajov súhlasiť.

"Švajčiarsko a ďalšie štyri krajiny akceptujú, že automatická výmena informácií musí byť v centre vzájomných vzťahov s EÚ v daňovej oblasti," uviedol eurokomisár Šemeta.

Mimovládne organizácie legislatívu podporujú. Národné daňové systémy budú spravodlivejšie a zároveň to pomôže v boji proti daňovým únikom v rozvojových krajinách.

„Dohoda je veľkým krokom v boji proti daňovým únikom. Európske vlády tak budú mať v rukách šek vo výške 850 miliárd eur, ktoré sa každý rok v únii strácajú kvôli daňovým únikom. Budú ho môcť použiť v prospech občanov vo svojej krajine, ale aj v chudobných krajinách,“ uviedla Natalia Alonso EÚ Oxfam pre European Voice.

Na vlastných štandardoch o automatickej výmene daňových informácií pracuje aj OECD. Minulý mesiac sa ministri financií 20 najväčších ekonomík sveta zaviazali k ich implementácii.

(EurActiv/Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA