Berlín chce Švajčiarsko na „čiernu listinu“ daňových rajov

OECD chce sprísniť boj proti daňovým rajom. Nemecko požaduje, aby sa na „čiernu listinu“ dostalo aj Švajčiarsko.

Včerajšie stretnutie Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) bolo venované kontroverznej téme daňových rajov. Viaceré krajiny Únie – vrátane Nemecka, Francúzska a Británie – žiadajú proti nim tvrdší postup.

OECD už pred časom vytvorila „čiernu listinu“ daňových rajov, ktoré nie sú ochotné spolupracovať v boji proti daňovým podvodom. Ocitli sa na nej tri európske miništáty – Andorra, Lichtenštajnsko a Monako. Nemecko v Paríži včera údajne vyzvalo, aby tam bolo pridané Švajčiarsko.

Švajčiarsko je členom OECD, na včerajšom stretnutí sa však nezúčastnilo. Krajina zatiaľ odoláva požiadavkám EÚ na poskytovanie niektorých údajov majiteľov účtu a spoluprácu v boji proti vyhýbaniu sa plateniu daní. Podľa agentúry AP nemecký minister financií Peer Steinbruck včera povedal: „Švajčiarsko poskytuje podmienky, ktoré privádzajú nemeckých daňových poplatníkov k vyhýbaniu sa plateniu daní… Švajčiarsko patrí na čiernu listinu.“

OECD chce listinu skompletizovať do polovice budúceho roka. Súčasná finančná kríza priniesla aj snahu prísnejšie regulovať finančný sektor. Viacerí odborníci odhadujú, že vo viac regulovanom prostredí bude život pre daňové raje ťažší.

Faktom ostáva, že problém daňových rajov sa netýka len nečlenských krajín. Proti vyššej transparentnosti v bankovníctve vystupuje aj LuxemburskoRakúsko, daňové raje sa nachádzajú aj na ostrovoch v Lamanšskom prielive patriacich Británii.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA