Britský daňový exodus na obzore?

Britská investičná spoločnosť Henderson Group oznámila, že zvažuje presunutie svojho daňového sídla do Írska. V tomto roku ide už o tretiu nadnárodnú firmu s veľkými ziskami, ktorá pochybuje o atraktivite britského daňového systému.

Britský daňový systém sa pravdepodobne stáva čoraz menej konkurencieschopným. Nesvedčí o tom len presun hlavných  sídel dvoch veľkých nadnárodných spoločností do inej členskej krajiny EÚ na jar tohto roku, ale aj nedávne vyhlásenie investičnej skupiny Henderson Group, že ich bude pravdepodobne nasledovať. Lákavejším daňovým prostredím je v tomto prípade susedné Írsko, informuje denník Financial Times.

Dôvodom, pre ktorý skupina Henderson zvažuje presun sídla, je efektívna miera zdanenia. Doteraz bola firma zdaňovaná mierne, od roku 2009 by sa to však mohlo zmeniť. Experti podľa FT upozorňujú na istú mieru kontroverzie v úvahách spoločnosti, pretože jej akcionári presadzujú v oblasti daňového plánovania sociálnu zodpovednosť. Inými slovami, ako skupina Henderson napísala v jednej zo svojich publikácií v roku 2005, platenie daní by malo byť nastavené tak, aby „slúžilo záujmom akcionárov a súčasne vyjadrovalo širšiu sociálnu zodpovednosť.“

Bill Dodwell z konzultačnej spoločnosti Deloitte povedal, že mnohé firmy na Britských ostrovoch čakajú, ako Alistair Darling, britský minister financií, upraví daňový systém. V nadväznosti na to nie je vylúčené, že svoje sídlo presunie zo Spojeného kráľovstva do inej krajiny viacero podnikateľov. Darling odštartoval revíziu daňového systému už v apríli, uzatvára FT.

Vláda Veľkej Británie publikovala pred letom správu, ktorá konštatuje, že tamojšie firmy sú viac zdaňované, než ich konkurencia v Nemecku alebo vo Francúzsku. No a i napriek tomu dosahujú lepšie hospodárske výsledky a svoju prácu vykonávajú efektívnejšie. Premiér Gordon Brown pri príležitosti vydania tejto štúdie verejne sľúbil, že „ak to bude možné,“ vláda zníži korporátnu daň (EurActiv 09/06/08).

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA