Daňoví neplatiči sa presúvajú za more

Ťaženie proti daňovým rajom v EÚ vyháňa čoraz viac neplatičov do zámorských offshore centier, najmä do Singapúru a Panamy. Lichtenštajnsko už naznačilo, že jeho prísne bankové tajomstvo čakajú zmeny.

Lichtenštajnsko chce posunúť svoj systém právnej a štátnej pomoci na “novú úroveň,” vyhlásil v piatkovom prejave k obyvateľom malého kniežactva Alois Lichtenštajnský. Nespresnil detaily, ale potvrdil, že Lichtenštajnsko poskytne “všetkým štátom rozsiahlu spoluprácu” pri odhaľovaní skrytých nezdanených peňazí na lichtenštajnských bankových účtoch.

Kniežactvo patrí medzi posledné bašty daňových rajov v EÚ. Spolu s Monakom a Andorou stále figuruje na zozname nespolupracujúcich krajín pri odhaľovaní netransparentných finančných operácií, ktorý vydáva OECD.

Aj nový vietor z Lichtenštajnska prispieva k odlivu finančných špekulantov do zámoria. Podľa zdrojov z prostredia spravodajských služieb sa novými centrami daňových neplatičov stávajú Panama a Singapúr. Informuje o tom Financial Times. Trend by mali potvrdiť aj polročné výsledky lichtenštajnských bánk, ktoré by mali zverejniť koncom augusta.

Panama je povestná svojimi “železnými pravidlami finančnej diskrétnosti” a často ju označujú ako ideálny daňový raj 21. storočia. Pre Európanov sú však jej služby menej dostupné. FT cituje Sue Holmes, špecialistku spoločnosti Smith&Williamson. Tvrdí, že v porovnaní s európskymi rajmi je Panama “dosť riskantné miesto.”

Veľkému záujmu sa teší aj Singapúr – najrýchlejšie rastúce centrum súkromného bankovníctva. “Vďaka vývoju v Lichtenštajnsku očakávame väčší prílev peňazí do Singapúru,” vyhlásil Daniel Truchi zo Société Générale. Ázijské destinácie zažili veľkú vlnu zvýšeného záujmu už v roku 2003, keď EÚ prijala smernicu na boj proti daňovým únikom.

Experti však upozorňujú, že daňoví neplatiči môžu znížiť riziko svojho odhalenia, ale nikdy ho úplne neodstránia: “Môžu utekať, ale nemôžu sa schovať. Odporúčam radšej hrať fair. Daňové raje sú ľahko zraniteľné,” varuje Philip Marcovici zo spoločnosti “Baker&McKenzie v Zurichu.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA