Daňovými stimulmi proti kríze vo filmovej produkcii

Komisia povolila talianskej vláde €104-miliónový daňový stimul pre filmovú produkciu. Podobným spôsobom chce kultúru v čase krízy podporiť aj Francúzsko.

Európska komisia povolila €104-miliónový daňový stimul pre taliansku filmovú produkciu. Navrhnutá schéma podporí produkciu európskych kultúrnych filmov a filmov spĺňajúcich špecifické kultúrne záujmy. Daňové úľavy sa vzťahujú na všetky typy daní a uplatniť si ich  do 31. decembra 2010 môžu všetky produkčné spoločnosti, ktoré podliehajú zdaňovaniu v Taliansku.

Talianska vláda chce takto udržať kultúrny potenciál filmového sektora. Nejednotnosť pôvodnej tvorby a silná pozícia amerických produkčných spoločností spôsobila, že dominantné postavenie na trhu majú filmy z USA s vysokými rozpočtami. Kvôli tomu sa taliansky filmový sektor špecializoval najmä na filmy s limitovanou cieľovou skupinou.

Podľa Komisie je takáto forma pomoci v súlade so Správou o budúcnosti filmového a audiovizuálneho priemyslu v Európe z roku 2001, ktorá za určitých podmienok povoľuje štátnu pomoc pre kultúrne aktivity.

Podporiť filmovú produkciu daňovými úľavami plánuje aj francúzska vláda. Tá chce získať pozornosť filmotvorcov, ktorým sa natáčanie vo Francúzsku zdá pridrahé a radšej si vyberajú lacnejšie miesta vo východnej Európe.

Podmienkou vlády je, že nahrávanie musí trvať viac ako päť dní a za tento čas tvorcovia musia minúť minimálne milión eur. Daňové zvýhodnenie sa bude okrem filmovej týkať aj dokumentárnej, televíznej a animovanej produkcie.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA