EÚ zaradila na čiernu listinu daňových rajov 17 štátov. Eúropske krajiny na ňom chýbajú

Súčasťou dohody členských štátov je aj vytvorenie tzv. „šedej listiny“ krajín, ktoré sa zaviazali zmeniť svoju daňovú politiku. Slovensko je s výslednou dohodou spokojné.

Ministri financií členských krajín EÚ sa dnes na zasadnutí Rady pre hospodárske a finančné záležitosti (ECOFIN) dohodli na čiernom zozname daňových rajov.

Obsahuje spolu 17 daňových jurisdikcií, ktoré ani po desiatich mesiacoch rokovaní neprijali potrebné opatrenia proti daňovým únikom.

S návrhom na vytvorenie čiernej listiny krajín prišla ako prvá Európska komisia. Reagovala tak na sériu daňových škandálov, o ktorých priniesli dôkazy uniknuté dokumenty  známe pod názvom„Paradise papers“ či  ešte predtým „Panama papers“. Eurokomisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici je s výslednou dohodou členských štátov spokojný.

„Prijatie úplne prvého čierneho zoznamu EÚ je kľúčovým víťazstvom transparentnosti a spravodlivosti. Celý proces sa tu však nekončí. Musíme zintenzívniť tlak na tieto krajiny, aby zmenili svoju politiku,“ vyhlásil francúzsky politik.

Medzi krajinami, ktoré neuposlúchli výzvy EÚ, aby zmenili svoju daňovú legislatívu a dostali sa tak na čierny zoznam sú: Americká Samoa, Bahrajn, Barbados, Grenada, Guam, Južná Kórea, Macao, Marshallove ostrovy, Mongolsko, Namíbia, Palau, Panama, Svätá Lucia, Samoa, Trinidad a Tobago.

„Šedá listina“ pre poslušnejšie krajiny

Pri posudzovaní, či štát patrí na čierny zoznam, si Európska únia určila tri hlavné kritériá: transparentnosť daňového systému, férové zdaňovanie a zapojenie krajiny do medzinárodnej spolupráce v boji proti daňovým podvodom.

Na základe týchto kritérií EÚ hodnotila celkovo 92 daňových jurisdikcií. S krajinami, ktorých daňový systém vytvára podmienky pre daňové úniky, EÚ otvorila diskusiu. V nej požadovala a návrhovala nápravné opatrenia v danej oblasti. Na čiernu listinu boli zaradené krajiny, ktoré do dnešného dňa nepodnikli v tomto smere žiadne kroky.

Viacero krajín, vrátane Francúzska, podporuje prísne opatrenia voči príslušným krajinám. Hovorí sa o obmedzení finančnej podpory z Európskej únie, Svetovej banky, či Medzinárodného menového fondu.

Za celoeurópsku dohodu o sankciách sa vyslovil slovenský minister financií Peter Kažimír.

„Teraz je dôležité prijať nejaké sankcie. Tie nie sú zatiaľ dohodnuté, ale sú odporúčané nejaké kroky, napríklad v podobe vyššej zrážkovej dane, možnosti neodpočítavania nákladov pre firmy, rôzne audity a podobné nepríjemné veci,“ upresnil ďalšie možnosti šéf slovenského rezortu financií.

Paradise Papers: Nové prepojenia najmocnejších na daňové raje

Niektoré členské štáty však zastávajú rezervovanejší postoj k možnosti uvalenia spoločných sankcií a veria, že zodpovednosť za ne by mala zostať na národnej úrovni.

Bez európskych krajín

Medzinárodná nezisková organizácia Oxfam nedávno vo svojej správe upozornila na prítomnosť silných politických a ekonomických tlakov v zákulisí tvorby čiernej listiny. Pred dnešným zasadnutím ECOFINu to potvrdil aj eurokomisár pre hospodárske záležitosti Pierre Moscovici.

„Od štvrtku sme vo fáze intenzívnej politickej a diplomatickej aktivity,“ povedal v pondelok novinárom Moscovici.

„Vidím tu určité riziko, že niektoré krajiny, ktorých mená boli spomínané v daňových škandáloch v priebehu posledných piatich rokov, nebudú na zozname,“ doplnil francúzsky eurokomisár.

Na hrozbu veľmi úzkeho a nekompletného zoznamu upozorňovali aj zástupcovia organizácie Oxfam. Obávali sa rovnakého scenáru, ako v prípade čiernej listiny, ktorú v lete tohto roku zostavilo OECD. Figuruje na nej len jedna krajina -Trinidad a Tobago.

Ak by EÚ bola pri uplatňovaní svojich kritérií dôsledná, na zoznam by podľa neziskovej organizácie musela zaradiť minimálne o 18 krajín viac. Nesmeli by na ňom pritom chýbať ani niektoré členské krajiny EÚ, ktoré patria medzi najväčšie daňové raje na svete. Oxfam medzi ne zaradil Holandsko, Írsko, Luxembursko a Maltu.

„Je ťažké uveriť tomu, že daňové raje, ktoré ležia priamo v srdci EÚ, budú nútiť krajiny zo šedého zoznamu, aby prijali reformy, alebo súhlasiť s ich sankcionovaním,“ uviedla politická poradkyňa Oxfamu Aurore Chardonnetová.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA