Fico: Zvýšením nezdaniteľného minima proti kríze

Premiér Robert Fico po pondelkovom zasadnutí Rady pre hospodársku krízu vyhlásil, že vláda chce zvýšiť nezdaniteľný základ dane zo súčasných 3435,2 eur na 4017,8 eur. Kabinet sa týmto opatrením bude zaoberať budúci týždeň a platiť by mohlo začať už v marci.

V rámci opatrení v boji proti kríze vláda navrhuje zvýšiť nezdaniteľný základ dane zo súčasných 3435,2 eur na 4017,8 eur. O iniciatíve informoval premiér Robert Fico po zasadaní Rady pre hospodársku krízu v pondelok (2. februára). Vláda si od tohto kroku sľubuje najmä zvýšenie dopytu a celkový stimul pre slovenskú ekonomiku.

Okrem toho chce v rámci opatrení prilepšiť aj skupinám s nižším príjmom zatiaľ bližšie nešpecifikovanou úpravou zamestnaneckej prémie. Rada zároveň rozhodla aj o skrátení lehoty na vrátenie nadmerného odpočtu DPH zo 60 na 30 dní. V rámci opatrení v boji proti kríze sa prioritou vlády stali aj PPP projekty cez ktoré by sa malo preinvestovať 1,33 miliardy eur a tiež intenzívnejšie čerpanie eurofondov a zjednodušenie byrokracie pri podnikaní.

Podľa premiéra vláda však o znižovaní rovnej dane neuvažuje a ani nevidí dôvod na prijatie podobného opatrenia. Fico sa odvoláva na fakt, že tak neurobila žiadna európska krajina. Kabinet sa bude návrhom zaoberať budúci týždeň a následne po ňom aj parlament. Pokiaľ ho schvália, platiť by mal od 1. marca.  

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA