Francúzsko a Nemecko nechcú jednotné daňové úpravy

Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vylúčili jednotný postup pre všetky krajiny EÚ pri daňových úpravách. Potvrdili tak problém pri vyvíjaní koordinovanej odpovede na recesiu tesne predtým ako má Európska komisia zverejniť ozdravovací plán.

Na pondelkovom (24. novembra) stretnutí Merkelová a Sarkozy odmietli koordinové zníženie DPH. Podobné opatrenie teraz prijali vo Veľkej Británii. Predstavitelia oboch krajín sa však zhodli, že takéto opatrenie by pre Francúzsko a Nemecko nebolo vhodné.

Avšak kým sa v otázke DPH zhodli, Sarkozy zlyhal pri presviedčaní Nemecka, aby akceptovalo väčší stimulačný plán koordinovaný na úrovni EÚ. Merkelová nakoniec stimulačnému plánu naklonená nie je a postavila Nemecko do pozície – „vyčkáme a uvidíme“ – pričom situáciu prehodnotia v januári. Sarkozy na nemeckú odpoveď reagoval podráždene. Keď hovoril o ekonomickom stimule vyhlásil: „Francúzsko na ňom pracuje, Nemecko o ňom rozmýšla.“

Ozdravovací plán EÚ

Európska komisia v stredu (26. novembra) zverejní spoločný ozdravovací plán pre členské štáty. Detaily zatiaľ nie sú známe, avšak je jasné, že musí obsahovať opatrenia, ktoré zvýšia investície do „čistých“ technológií a akcelerujú využitie európskych fondov na podporu regiónov.  

„Tento návrh bude obsahovať aj koordinovaný fiškálny stimul, ktorý členské štáty aplikujú na základe svojej ekonomickej situácie,“ tvrdí na svojej webstránke Komisia. „Bude zahŕňať opatrenia na urýchlenie európskeho plánu boja proti klimatickým zmenám, podporí investície do efektívneho využívanie energie a čistejších technológií, čím sa vytvoria aj pracovné pozície,“ dodáva.

Vlnu špekulácií o európskom stimule spustil nemecký minister hospodárstva Michael Glos ešte minulý týždeň. Vyhlásil, že pôjde o masívny balík vo výške €130 miliárd, na ktorom sa každá členská krajina bude podieľať percentom HDP. Vo svojom príhovore pred Parlamentom Jean-Pierre Jouyet, francúzsky štátny sekretár pre európske záležitosti, povedal, že automobilový priemysel by mal byť do stimulu zahrnutý.

Na konečnej miere balíka sa lídri členských štátov EÚ dohodnú počas decembrového summitu.

Pozície:

BusinessEurope, Európska asociácia zamestnávateľov vo svojom stanovisku uviedla: „Vítame princípy európskeho ozdravovacieho plán, ktorý mobilizuje finančné zdroje EÚ na podporu rozvoja infraštruktúry, výskumu, inovácií a snaží sa o koordinovanie národných ekonomických politík“. Rozvoj a výskum považujú za dôležitý prvok udržania sa medzi konkurenciou.

Wolfgang Münchau  sa na ekonomickom blogu Eurointelligence pýta, či Nemecko bojkotuje európsku odpoveď na recesiu. „Francúzsko-nemecký summit dopadol zle, ale čo ste čakali.  Vyzerá to, že Angele Merkelovej sa zapáčila jej rola, ktorú Francúzi volajú „Madame Non“, v 80-ych rokoch tak prezývali pani Thatcherovú“.

Ďalšie kroky:

•    26 Nov. 2008: Európska komisia by mala odprezentovať ekonomický stimulačný balík vrátane pôžičiek pre automobilový sektor.

•    11-12 Dec. 2008: Summit EÚ, kde sa rozhodne o miere a detailoch balíka.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA