Holanďania chcú zrušiť odvody

Holandská vláda chce zrušiť odvody do fondu nezamestnanosti. Výpadok v štátnom rozpočte malo pôvodne vykryť zvýšenie DPH. Vláda sa však rozhodla inak.

Zlú ekonomickú situáciu a vysokú infláciu chce holandská vláda riešiť zrušením odvodov. Znížila by tak náklady zamestnávateľom a zlepšila mzdy zamestnancom. Premiér Jan Peter Balkenende to však podmieňuje dohodou s odbormi o nezvyšovaní platov.

Zrušenie odvodov by spôsobilo dieru v štátnom rozpočte vo výške 2 miliardy eur. Zaplniť ju malo zvýšenie DPH z 19% na 20% od budúceho roka. Vláda sa však vzdala tohto riešenia, pretože by to mohlo “zhoršiť ekonomickú situáciu v krajine” a zvýšiť infláciu.  Plány zrušiť odvody sú však stále reálne.

Odborové organizácie CNV a FNV ocenili vládne rozhodnutie nezvyšovať DPH ako “logický a citlivý krok,” ktorý pomôže bojovať s infláciou a zvýšiť kúpyschopnosť Holanďanov.

Podmienenosť zrušenia odvodov zmrazením platov sa nepáči socialistom. Ich šéfka Agnes Kant poukazuje na narastajúce korporátne zisky a veľké odmeny pre top-manažérov, čo je v protiklade s klesajúcou kúpyschopnosťou obyvateľstva.

Holandská ekonomika patrí medzi najlepšie v eurozóne. Inflácia dosiahla v júli 3,2%, čo je pod európskym priemerom. Podľa Rabobank by mala ekonomika rásť do roku 2014 ročným tempom 2%, a aj keď sa evidentne “ochladzuje,” stále je v dobrej kondícii. V druhom štvrťroku 2008 dosiahla nulový rast v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom, pričom vývoj v EÚ a eurozóne sa prepadol do červených čísiel.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA