Konflikty pre daňové raje pretrvávajú

Problematika daňových rajov stále vyvoláva v Európe konflikty. Nemecký minister financií Peer Steinbrück z daňového hľadiska prirovnal Švajčiarsko, Luxembursko, Rakúsko a Lichtenštajnsko k africkému štátu Burkina Faso. Luxemburskí lídri o jeho rétorike vyhlásili, že má „krčmovú úroveň“.

OECD začiatkom apríla zverejnila čiernu, šedú a bielu listinu krajín podľa toho nakoľko sú synchronizované s jej daňovými pravidlami. Tie vyvolali vlnu nespokojnosti medzi viacerými členskými štátmi EÚ, ktoré nechcú na zoznamoch figurovať. Napríklad Jean-Claude Juncker, luxemburský premiér a minister financií, reagoval nahnevane na to, že sa Luxembursko objavilo na šedej listine krajín, ktoré ešte úplne nespĺňajú daňové štandardy OECD a dokument označil ako napísaný narýchlo.

Nemecký minister financií Peer Steinbück opäť vyvolal konflikty, ktoré súvisia s problematikou daňových rajov, keď si neodpustil kritiku susedných krajín. V júni by mal Berlín hostiť medzinárodnú daňovú konferenciu. Podľa jeho slov Luxembursko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Rakúsko a Ouagadougou (hlavné mesto Burkiny Faso) určite dostanú pozvánku, aby sa osobne zodpovedali za svoju daňovú politiku.

Luxemburský minister zahraničných vecí Jean Asselborn Steinbückove vyhlásenia označil za arogantné a neprofesionálne na „krčmovej úrovni“. Znepokojenie vyjadrila aj africká krajina Burkina Faso, ktorú doteraz nikto za daňový raj neoznačil.

Nejde o prvé útoky zo strany nemeckého ministra financií na krajiny s povesťou daňových rajov. Iniciatívu Európy, ktorá chce bojovať proti daňovým rajom prirovnal k boju americkej kavalérie proti indiánom.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA