Kto podvádza pri platení daní?

Ľudia, ktorí podávajú daňové priznanie elektronicky častejšie podvádzajú. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v Kanade uskutočnila skupina analytikov.

Prieskum agentúry Canada Revenue Agency odhalil, že 15% ľudí, ktorí podávali daňové priznanie elektronicky, podvádzalo. Svoje príjmy a výslednú daň podhodnotili a kanadská štátna kasa tak prišla o 569 miliónov dolárov.

Elektronická domunikácia s daňovým úradom totiž nevyžaduje predkladanie sprievodných faktúr a platobných dokladov. “Keďže daňovníci nemusia k elektronickému daňovému priznaniu prikladať žiadne fyzické bločky a faktúry, zvyšuje sa pokušenie nadhodnotiť svoje výdavky a odpočítateľné položky,” vysvetľuje správa, ktorú zverejnila Kanadská tlačová agentúra.

Daňovníci, ktorí zasielajú priznania poštou, musia priložiť k deklarovaným výdavkom aj fyzické doklady. Vďaka tomu podvádzajú menej.

Prieskum sa uskutočnil náhodnou kontrolou elektronicky podaných daňových priznaní za rok 2005. Cleo Hamel, senior analytik spoločnosti H&R Block sa snaží daňovníkov zastať: “Nemusia nevyhnutne podvádzať. Podhodnotenie daňovej povinnosti môže byť následkom zabudnutia na niektoré príjmy, omylu alebo zlej informovanosti,” vyhlásil pre kanadskú CTV.ca.

Aj na Slovensku je možné priznávať dane elektronicky. Minulý rok úrady prijali 830 elektronických daňových priznaní príjmu. Ich počet neustále narastá a tento rok by mal dosiahnuť viac ako 1600 priznaní. Elektronickú komunikáciu s daňovým úradom môžu využívať len daňovníci, ktorí majú elektronický podpis a uzatvoria dohodu s daňovou správou.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA