Lichtenštajnsko a Luxembursko sa snažia o daňovú dohodu

Lichtenštajnsko a Luxembursko oznámili, že pripravujú daňovú legislatívu, ktorou sa priblížia pravidlám OECD. Organizácia minikrajiny minulý mesiac krajiny zaradila na listinu teritórií, ktoré zatiaľ úplne nespĺňajú jej medzinárodné daňové normy.

Lídri krajín skupiny G20 sa na aprílovom summite v Londýne zaviazali k prísnejšiemu postupu voči daňovým rajom a v daňových otázkach nespolupracujúcim jurisdikciám. OECD začiatkom apríla zverejnila čiernu, šedú a bielu listinu krajín podľa toho nakoľko sú synchronizované s jej daňovými pravidlami. Tie vyvolali vlnu nespokojnosti medzi viacerými členskými štátmi EÚ, ktoré nechcú na zoznamoch figurovať.

Napríklad Jean-Claude Juncker, luxemburský premiér a minister financií, reagoval nahnevane na to, že sa Luxembursko objavilo na šedej listine krajín, ktoré ešte úplne nespĺňajú daňové štandardy OECD a dokument označil ako napísaný narýchlo.

Nemecký minister financií Peer Steinbrück nedávno vyvolal rozruch, keď z daňového hľadiska prirovnal Švajčiarsko, Luxembursko, Rakúsko a Lichtenštajnsko k africkému štátu Burkina Faso. Luxemburskí lídri o jeho rétorike vyhlásili, že má „krčmovú úroveň“.

Pre svetové veľmoci sú drobné štátiky tŕňom v oku najmä pre ich pravidlá o daňovom tajomstve. Monarchie sa však intenzívne snažia zbaviť nálepky „daňový raj“ a minulý piatok oznámili, že pripravujú daňovú legislatívu, vďaka ktorej by sa mali dostať na bielu listinu OECD.

„Týmito krokmi v ústrety k dohodám o dvojitom zdanení, dokazujeme, že dokážeme rýchlo reagovať a implementovať svoje záväzky,“ cituje agentúra AFP prejav lichtenštajnského premiéra Klausa Tschuetschera počas jeho návštevy u svojho luxemburského kolegu Jeana-Clauda Junckera.

Vláda kniežatstva sa ešte 12. marca zaviazala k zmierneniu svojho legendárneho bankového tajomstva a prijať daňové štandardy OECD. Jednou z požiadaviek je aj podpísanie viacerých bilaterálnych dohôd s inými krajinami, ktoré ich zaviažu k výmene bankových informácií pre daňové účely. Lichtenštajnský premiér si je istý, že sa mu podarí dohodnúť sa so všetkými štátmi EÚ.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA