Maďarská vláda navrhla daňovú reformu

Maďarsko chce zaviesť 18% korporátnu daň a menej by mali na daniach platiť aj fyzické osoby. Zmeny musí schváliť parlament a do platnosti by mohli vstúpiť na budúci rok.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány navrhuje znížiť daň z príjmu firiem zo súčasných 20% na 18%. Fyzické osoby budú naďalej zdaňované dvoma sadzbami podľa výšky príjmu, ale horný limit pre nižšiu 18% sadzbu sa posunie až na ročný zárobok 2 milióny forintov (v súčasnosti 1,7 mil. forintov).

“Dve tretiny týchto významných daňových škrtov sú pre podniky a jedna tretina pre fyzické osoby,” napísal Ferenc Gyurcsány v článku v denníku Népszabadság, kde zverejnil detaily navrhovanej reformy.

Ak daňové zmeny schváli parlament, mali by začať platiť od budúceho roka, ktorý bude predvolebným. Vláda socialistov sa snaží nakloniť si verejnú mienku, ktorá veľmi negatívne prijala reformy z roku 2006. Vtedy maďarská vláda dane zvýšila, aby získala prostriedky na nápravu rekordne deficitného rozpočtu, ktorý dosahoval 9,2% HDP. Popularita socialistov Ferenca Gyurcsánya sa prepadla na 22% a opozičná strana Fidesz suverénne vedie s preferenciami 44%.

Maďarské verejné financie sú však stále vysoko deficitné, čo krajinu diskvalifikuje pri snahách prijať euro v dohľadnej budúcnosti. Daňová reforma by mala ochudobniť budúcoročnú štátnu kasu o 300 miliárd forintov. Gyurcsány však tvrdí, že to neohrozí vládny cieľ znížiť rozpočtový deficit na 3,8% a v budúcom roku na 3,2%.

Premiér si od daňovej reformy veľa sľubuje: “Môžeme vytvoriť lepšie fungujúce, silnejšie a prosperujúce nové Maďarsko.” Rast HDP v krajine dosiahol v minulom roku 1,3%, čo znamená výrazné zaostávanie za okolitými susedmi v regióne.

Hospodárska situácia Maďarska nie je najlepšia. Odrážajú to aj prieskumy Eurobarometra, kde Maďari vychádzajú ako najväčší pesimisti v ekonomických a finančných očakávaniach do budúcnosti. Až 79% Maďarov si myslí, že vývoj v ich krajine sa uberá zlým smerom a len 8% verí, že situácia sa v najbližších 12 mesiacoch zlepší. 

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA