Nemecko chce sankciovať daňový raj v Lichtenštajnsku

Nemecký minister financií Peer Steinbrück pritvrďuje v boji proti vyhýbaniu sa plateniu daní. Na stretnutí Ecofin-u v utorok vyhlásil, že na Lichtenštajnsko uvalí národné sankcie.

Utorkové stretnutie Ecofinu sa nieslo v znamení viacerých roztržiek. Nemecký minister financií Peer Steinbrück vyhlásil, že daňový raj v Lichtenštajnsku postihne národnými sankciami. Zároveň vyzval EÚ, aby podporila jeho návrh.

Ako píše spravodajský server TaxNews lichtenštajnský premiér Otmar Hasler na kritiku reagoval so značnou dávkou nevôle. Tvrdí, že Lichtenštajnsko v súčasnosti konštruktívne vyjednáva s EÚ v snahe dohodnúť sa na zmluve o dvojitých daniach, ktorou chcú zabrániť daňovým podvodom. Lichtenštajnsko má však podmienku, že jeho pozícia dôležitej odchodnej lokácie sa musí zachovať.

Podľa nemeckého ministra je táto požiadavka neadekvátna a rázne vyjadril svoju netoleranciu ku kriminálnym aktivitám, ktorými sa viaceré indivíduá snažia vyhnúť plateniu daní Nemecku. Zároveň dal jasné ultimátum – ak potrebné kroky nebude možné uskutočniť v rámci európskej spolupráce, potom Nemecko využije iné právne spôsoby ako proti Lichtenštajnsku zakročiť (napríklad prostredníctvom daňových či colných zákonov alebo finančných regulácií).

OECD už dávnejšie zaradila Lichtenštajnsko na „čiernu listinu“ daňových rajov, ktoré nie sú ochotné spolupracovať v boji proti daňovým podvodom. Patria na ňu aj ďalšie malé európske štáty – Andorra a Monako. Nemecko už dlhšie tlačí aj na ostatné európske krajiny, aby zvýšili transparentnosť v bankovníctve. Proti tomuto návrhu však vystúpilo napríklad aj Luxemburgsko, Belgicko či dokonca aj Rakúsko.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA