Nemecko možno zníži dane

Nemecká ekonomika smeruje pravdepodobne do najhlbšej povojnovej ekonomickej krízy a kancelárka Angela Merkel naznačila, že je proti nej ochotná bojovať aj znižovaním daní.

V stredu kancelárka Angela Merkel naznačila, že je v roku 2009 v boji proti ekonomickej kríze ochotná pristúpiť aj k znižovaniu daní. „Všade tam, kde je to ospravedlniteľné vzhľadom na budúcu generáciu, znížime bremeno pre všetkých, ktorí platia dane a príspevky“, povedala v novoročnom príhovore.

Znižovanie daní žiada už dlhšie Kresťansko-sociálna únia (CSU), bavorská partnerská strana CDU. Angela Merkel však v minulom roku takým požiadavkám odolávala.

V pondelok, 5. januára, sa stretnú strany nemeckej vládnej koalície – CDU, CSU a sociálni demokrati (SPD) a budú rokovať o druhom balíku protikrízových opatrení, ktorý by mal doplniť program v hodnote 32 miliárd eur, prijatý minulý mesiac.

Podľa kancelárky by mali nové fondy smerovať na podporu tvorby pracovných miest – v malých a stredných podnikoch, ale aj veľkých firmách, a uľahčenie prístupu k pôžičkám. „Ak si banky neplnia svoje povinnosti, (iniciatívu) tu preberie štát“, povedala v prejave Merkel. Vláda chce tiež investovať do cestnej a železničnej infraštruktúry a do škôl a univerzít.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA