Nemecko pomôže priemyslu, no dane nezníži

Nemecká vláda možno budúci týždeň zverejní opatrenia na oživenie ekonomiky. Ostáva otvorené, či bude ich súčasťou aj znižovanie daní.

Kancelárka Angela Merkel dala ministrovi hospodárstva Michaelovi Glosovi a ministrovi financií Peerovi Steinbruckovi týždeň, maximálne dva, na to, aby predložili návrhy na oživenie nemeckej ekonomiky. Hospodársky obor zažíva po období dobrého rastu ťažkosti, keď sa kríza finančných trhov postupne prejavuje aj v reálnej ekonomike.

Minister hospodárstva Glos navrhuje široký balík stimulov, ktorý by obsahoval zníženie dane z príjmov, možnosť odpočítania príspevkov na zdravotné poistenie z daní, reformu daní z motorových vozidiel, podporu obnove budov a rozšírenie pôžičiek priemyslu. Vo vláde je však izolovaný. Minister financií Steinbruck odmieta znížiť dane, pretože by to mohlo ohroziť plán dosiahnuť v roku 2011 vyrovnaný rozpočet.

Nemecký priemysel oslabí pokles globálneho dopytu. Pozorovatelia tak očakávajú, že Berlín neprijme žiadne plošné opatrenia. Pomoc bude cielená, podľa pondelňajšieho vyhlásenia hovorcu nemeckej vlády na automobilový sektor a stavebníctvo.

Nemecká vláda len nedávno schválila 500 miliárd eur na záchranu bankového sektora. Vzhľadom na blížiace sa parlamentné voľby a rastúci strach z recesie je pod tlakom, aby urobila viditeľné gesto aj voči „bežnému občanovi“.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA