Nemecko: žiadna „zelená“ daňová reforma?

Nemecký minister životného prostredia chce diskutovať o „zelenej“ daňovej reforme. Jeho návrhy však nenašli podporu ministerstva financií, koaličných partnerov, ani podnikateľov.

V druhej polovici augusta sa v nemeckej tlači objavili informácie o daňovej reforme, ktorú chcel navrhnúť minister životného prostredia Sigmar Gabriel (SPD). Daň z pridanej hodnoty pre produkty šetrné k životnému prostrediu a klíme sa má znížiť na 7% a pre ostatné zvýšiť na 19%.

Reforma obsahovala nástroje podpory „zelených“ investícií – podniky, ktoré investujú do mimoriadne environmentálnych aktivít, by si mohli odpísať zo základu dane až 100% hodnoty investície. Na druhej strane ale ministerstvo navrhuje zrušenie daňovej výnimky pre letecký benzín a obmedzenie daňových úľav pre služobné motorové vozidlá.

Okrem toho navrhoval minister zavedenie špeciálnej dane pre elektrickú energiu vyrábanú z jadra. Každá kilowatthodina mala byť zdanená dodatočne jedným centom, aby sa „obmedzili nespravodlivé nadmerné zisky a získali zdroje na následnú úspešnú obnovu našej priemyselnej spoločnosti“, píše sa v dokumente pripravenom ministerstvom.

Reakcie na nápady ministerstva boli protirečivé. Zatiaľ čo opoziční Zelení ich v podstate privítali, proti boli ako koaliční partneri z centristicko-pravicovej CDU, tak aj ľavicová Die Linke a liberálna FDP, ktoré sú v opozícii. Na druhej strane, návrhy privítali environmentálne organizácie.

Nadšení neboli ani nemeckí priemyselníci. „Štát preceňuje svoje schopnosti, keď si myslí, že musí zasahovať do každej oblasti“ povedal Martin Wensleben, hovorca nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (DIKH).

Proti sa postavili aj niektoré ďalšie ministerstvá. Najmä rezort financií nápady odmietol a zdôraznil, že nejde o žiadnu spoločnú pozíciu vlády.

Nemecké ministerstvo životného prostredia zdôraznilo, že ide len o podklad na diskusiu, nie konkrétny návrh.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA