Parlament chce zachovať bezcolné nakupovanie

Parlament rozhodol, že obyvatelia EÚ budú môcť aj na´dalej na regionálnych letiskách a cestou von z EÚ nakupovať bez cla. Poslanci zároveň navrhli, aby sa znížilo maximálne množstvo alkoholu a cigariet, ktoré môžu jednotlivci prevážať z krajiny do krajiny bez platenia dane.

Členovia Parlamentu v utorok (18. novembra) hlasovali v prospech bezcolného nakupovania na regionálnych letiskách a cestou do krajín mimo EÚ. Nesúhlasia s návrhom Komisie, ktorá nakupovanie na hranciach bez poplatkov chcela obmedziť len na destinácie mimo hraníc EÚ.

V parlamente sa rokovalo aj o množstve alkoholu a tabaku, ktoré sa môže vyvážať medzi krajinami bez poplatkov. V súčasnosti takto môžu jednotlivci z jedného štátu do druhého previesť 800 kusov cigariet a 10 litrov alkoholu, pokiaľ ich chcú použiť pre vlastné potreby. Parlament navrhuje zredukovať toto množstvo na polovicu.

Zároveň podporili návrh Komisie, aby jednotlivci platili spotrebnú daň za tieto statky v krajine, kde ich dovezú. Je však veľmi nepravdepodobné, že tento návrh schvália ministri financií členských krajín, ktorí avizujú, že limit množstva ttýchto tovarov sa meniť nebude. Majú na to právo, pretože v oblasti daňovej politiky parlament zastáva len poradnú funkciu. Konečné slovo majú ministri.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA