Rada schválila zvýšenie dane z cigariet

Ministri financií sa včera dohodli na radikálnom zvýšení minimálnej sadzby spotrebnej dane z cigariet zo 64 na 90 eur na tisíc cigariet. Ako dôvod uviedli ochranu zdravia verejnosti.

Od januára 2014 bude minimálna sadzba dane 90 eur na tisíc cigariet, pričom minimálne percentuálne zaťaženie najpredávanejšej cenovej kategórie spotrebnými daňami musí byť  60 % ich maloobchodnej ceny. V súčasnosti je minimálna sadzba 64 eur na tisíc cigariet a minimálne percentuálne zaťaženie je na úrovni 57 % maloobchodnej ceny.

Rada zdvihnutie spotrebnej dane takmer o 30 % odôvodnila svojou snahou obmedziť fajčenie a zlepšiť zdravie verejnosti. Podľa britských štatistík choroby spojené s fajčením ročne zabijú milión mužov a dvesto tisíc žien.

Zmena vo väčšine členských štátov vojde do platnosti od 1. Januára 2014. Bulharsko, Grécko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Poľsko a Rumunsko, ktoré majú tradične nižšie ceny cigariet ako zvyšok EÚ, budú môcť zvýšenie minimálnej sadzby odložiť do roku 2018.

Vyššia daň by okrem toho mala zmenšiť rozdiely v cenách v jednotlivých členských štátoch, ktoré varírujú od eura za balíček v Lotyšsku po viac ako 6 eur za balíček v Írsku.

Na druhej strane tento krok znamená krušné časy pre tabakové firmy. Zvyšovanie daní v minulosti mnohých fajčiarov prinútilo vzdať sa svojho zvyku. V roku 2006 fajčila štvrtina európskej populácie (500 miliónov ľudí), no podľa štatistík ich počet klesá.

Okrem toho hrozí, že profitovať začne čierny trh s cigaretami z krajín mimo EÚ – Ukrajiny, Ruska či Afriky. Experti pre Reuters potvrdili, že ilegálny obchod sa za posledné desaťročne značne rozrástol, najmä vďaka zapojeniu mafie.

(EurActiv / Reuters)

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA