Komisia stopla daňové prázdniny pre Apple

Daňové dohody Írska s americkou spoločnosťou Apple, ktoré firme umožnili uchrániť príjmy za desiatky miliárd dolárov pred zdanením, boli podľa Európskej únie nelegálnou štátnou pomocou.

Komisár EÚ pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia zverejnil list, ktorý zaslal Dublinu ešte v júni a v ktorom írsku vládu upozorňuje, že dohody z rokov 1991 a 2007 predstavujú podľa EK štátnu pomoc. To znamená porušenie európskych pravidiel. Írsko si týmito dohodami malo zabezpečiť od Apple udržanie pracovných miest.

Výrobca iPhonov, ktorý zamestnáva v Írsku vyše 4000 ľudí, akékoľvek nezákonné dohody odmietol. Firemná daň v Írsku dosahuje 12,5 %, no vďaka sieti dcérskych firiem platí Apple podľa BBC reálne daň len na úrovni 2 %. Európska komisia vyšetruje v súčasnosti fakt, že úrady v Dubline umožnili firmám ASI a AOE, ktoré sú dcérskymi firmami Apple, deklarovať v posledných rokoch kombinované zdaniteľné zisky na úrovni len 40 až 80 miliónov eur ročne.

Komisia okrem Apple v Írsku spustila v júni hĺbkové vyšetrovanie podobných daňových dohôd finančnej divízie automobilky Fiat v Luxembursku a svetového kaviarenského reťazca Starbucks v Holandsku. V prípade, že sa podozrenia EÚ potvrdia, spoločnosti budú musieť peniaze získané nezaplatením daní vrátiť.

Informovali o tom agentúry Reuters, DPA a server BBC.

EutActiv/TASR

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA