Veľká Británia bojuje daňami proti recesii

Britská vláda vyhlásila nieľkoľko daňových opatrení, ktoré majú krajine pomôcť dostať sa z recesie. Dočasne znížia mieru DPH na 15%, čo je najnižia povolená hranica v EÚ. Malé podniky a osoby s nízkym príjmom podporia úpravou dane z príjmu.

Britský minister financií včera (24. november) potvrdil špekulácie a počas svojej správy o rozpočte na budúci rok vyhlásil dočasné zníženie DPH o 2,5 % na 15 %. Návrh je platný od 1. decembra 2008 do 31. decembra 2009. Spotrebitelia by tak mohli ušetriť 200 libier ročne. Minister zavádza zníženú mieru DPH v tomto období zámerne. Chce pred vianočnými sviatkami zvýšiť záujem o nákup výrobkov. Cigarety, alkohol a benzín nezlacnejú, na ne sa totiž úprava DPH nevzťahuje.

Daňovými úpravami chcú podporiť aj Britov s príjom nižším ako 40,000 libier ročne, ktorí by mohli na daniach ušetriť od 145 libier. Na druhej strane však od apríla 2011 zvýšia sadzbu poplatkov do národného poistenia (zdravotné a sociálne) o 0,5 %.

Vláda prijme opatrenia aj na pomoc malým podnikom. Podporí banky, aby boli podnikom schopné poskytovať pôžičky dokopy do miliardy libier. Firmy s finančnými problémami budú môcť splácať odvody podľa harmonogramu, ktorý si budú môcť dovoliť. Stratové firmy budú mať daňové úľavy.
Minister počas svojho vystúpenia potvrdil aj špekulácie o zvýšení daňového zaťaženia pre Britov zarábajúcich viac ako 150,000 libier ročne. Od roku 2011 by mali odvádzať až 45 % príjmu. Zavedenie tohto opatrenia však závisí od toho, či labouristi vyhrajú voľby v roku 2010.   

Darling avizoval aj ďalšie daňové zmeny. Plánuje modifikovať aj spotrebnú daň na automobily a daň pre pasažierov lietadiel. Konzervatívna opozícia návrh skritizovala a tvrdí, že opatrenia sa prijímajú neskoro a namiesto reštartu ekonomiky spôsobia opakovaný prepad v rozpočtovom deficite. Zmeny budú krajinu podľa odhadov stát 20 miliárd libier, čo je viac ako percento HDP Veľkej Británie. Darling je však presvedčený, že pokiaľ všetko pôjde podľa plánu po období najväčších ekonomických šokov, ktoré by mali priniesť roky 2009-2012, by Veľká Británia mohla medziročne rásť 1,2 % a verejné investície by mohli dosiahnuť 1,8 % HDP.

Leave a Comment

REKLAMA

REKLAMA